Geleceğin hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Geleceğin hekimleri Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencileri düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giydi. Öğrencilere mutlu günlerinde öğretim üyeleri ve aileleri eşlik etti.

Geleceğin hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törende yaklaşık 350 Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencisi hocalarının ellerinden beyaz önlüklerini giydi. Aileler ise tören boyunca gururlu ve duygusal anlar yaşadı. Tören öncesinde öğrencilere seslenen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Hocakenberger, "Hekimlik mesleği çok önemli bir meslektir. İnsan hayatını kurtarmanın, insan hayatını daha yaşanabilir hale getirmenin kutsal bir görev olduğunu biliyorum. Ekonomik seviyesi yüksek olan toplumlarda sağlık hizmetleri de çok iyi durumdadır. Bunların ikisi arasında paralellik vardır. Burayı seçen öğrencilere ve onları yetiştiren ailelerine teşekkür ediyorum. Bu üniversiteye bir kez giren bu ailenin bir ferdi olarak ömür boyu kendini burada hisseder. Araştırma üniversitesi olarak son 2,5 yıldır çok değişim gösterdik. Araştırma eğitimleri yaparak topluma yararlı bir üniversite olmayı her zaman hedef görüyoruz" şeklinde konuştu.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel ise öğrencilerin, giyecekleri önlüklerle hayatlarındaki en değerli kazanımı elde edeceklerine dikkat çekti. Gürel, "Beyaz önlüğünüze gösterilecek saygı size hayatta bir adım önde olmayı sağlayacaktır. İyi bir hekim olmak için iyi bir insan olmak gerekiyor. Dünyanın en değerli varlığı olan insanı sağlığına kavuşturmak için çok çalışmak ve hayat boyu okumaktan geri kalmamak gerekiyor. Beyaz önlüklerinizin hepinize ve ailenize hayırlı olmasını dilerim" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN