Kocaeli'de "Gezici Bavul Müze" projesi

Kocaeli Müze Müdürlüğünce hayata geçirilen "Gezici Bavul Müze" projesi kapsamında müze, il genelinde okul ve kreşlerdeki çocukların ayağına götürülüyor.

Kocaeli'de Gezici Bavul Müze projesi

Kocaeli Müze Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, "Dikkat Bu Sınıfta Müze Var" sloganı ile hayata geçirilen "Gezici Bavul Müze"nin, okul öncesi eğitim kurumları ve okulları dolaştırılarak, müzeyi çocukların ayağına götürülmesi amaçlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, ilk kez Kocaeli'de başlattıkları proje ile maddi imkansızlıklar, zaman sorunu ve ulaşım sıkıntıları gibi konular nedeniyle müzeleri ziyaret edemeyen çocuklara ulaşma imkanı sağlayacaklarını, müzedeki objeleri sınıf ortamına taşıyarak, öğrencilerle doğrudan temas kurabileceklerini belirtti.

Uygulamanın bu ay içinde başlayacağını kaydeden Gölcük, "Kutular içinde müze nesnelerimizi okullara, anaokullarına ve kreşlere taşıyacağız. Sınıf ortamı içinde öğrencilerle küçük arkeolojik kazılar yapacağız. Bir nesnenin toprak altından nasıl çıktığını, ona nasıl ulaşıldığını hep beraber deneyimleyeceğiz. Ardından çıkan eserlerin envanterini yapmaktan tutun da, restorasyon ve konservasyon süreçlerinden vitrinde sergilenmesine kadar tüm süreci çocuklarla beraber yaşayacağız." ifadelerini kullandı.

Müzelerin ana görevlerinden birinin, kültür varlıklarını korumak ve sergilemek olduğuna dikkati çeken Gölcük, şunları kaydetti:

"Ama biz inanıyoruz ki sosyal hizmet kapsamında da önemli bir misyonumuz var. Toplumun farklı kesimlerine ulaşıp "Gezici Bavul Müze" projesiyle öğrencilerin müze nesneleri ile çalışma deneyimini yaşamalarını istiyoruz. Geçmişte bu konuda Çorum Müzesi güzel uygulamalar yaptı. Umuyoruz ki Genel Müdürlüğümüz adına bu güzel çalışmaları devam ettireceğiz. Uygulamadan yararlanmak isteyen okulların, Kocaeli Müze Müdürlüğümüzden randevu alması yeterli olacak. Kocaeli'de ilk kez yapılacak olan bu uygulama ile müzeye olan ilginin daha da artacağını umuyoruz. Müze tarafından, bu uygulama ücretsiz olarak sunulacak."

BİZE ULAŞIN