Organ bağışına dikkat çekmek için yürüdüler

Çanakkale’de 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında, organ bağışına dikkat çekmek amacıyla, “Yaşatmak Senin Elinde” sloganı ile yürüyüş gerçekleştirildi.

Organ bağışına dikkat çekmek için yürüdüler

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi Müdürlüğünce Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan'ın da destek verdiği yürüyüşe katılmak için çok sayıda vatandaş Golf Çay Bahçesi önünde buluştu. Etkinlikte vatandaşlar, ellerinde organ bağışına dikkat çekmek amacı ile hazırlanan döviz ve pankartlar ile yürüyüşe başladı. Golf Çay Bahçesi önünden organ bağışı konusunda duyarlılık yaratmak amacı ile başlayan yürüyüş, kordon boyu üzerinden devam ederken, İskele Meydanı'nda son buldu.

Yürüyüşün ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, organ bağışının önemine vurgu yaparak, "Yürüyüş organ bağışını teşvik etmek üzere düzenledi. Bende destek vermek üzere burada bulunuyorum. Organ bağışı çok önemli bir konu, bende organlarımı bağışladım. Herkese bu konuda önerim var, organlarınızı bağışlayın. Hayat kurtaralım organlarınızla, belki birkaç hayat kurtarabiliriz. Başka insanlarda oluşan sorunları giderebiliriz. Yine üniversitemizde çok başarılı bir şekilde özellikle Nefroloji Bölümü'nde böbrek nakli yapılıyor. Bu önemli bir olgu. Çünkü çok ciddi sayıda diyaliz hastamız bulunmaktadır. Organ bağışçıları ne kadar çok artarsa, üniversitemizde böyle olanaklar var ve çok insanı kurtarabiliriz. Yoğun bir çaba var ve bu çabayı önemsiyoruz, destekliyoruz" dedi.

Yürüyüş sonrasında İskele Meydanı'nda bulunan organ bağışı standından katılımcılara çam ağacı fidesi ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

BİZE ULAŞIN