Gökçeada Mezbahasının temeli atıldı

Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi'nde, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından projelendirilen, mezbahanın temel atma töreni gerçekleştirildi.

Gökçeada Mezbahasının temeli atıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gökçeada-Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi bütçesinden finanse edilen, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından projelendirilen, Gökçeada Mezbahasının temeli törenle atıldı.

Törene, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Gökçeada Belediye Başkan Vekili Muharrem İpek, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Hakan Batıbeki, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, Kurum Amirleri, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve çok sayıda üretici katıldı.

Temel atma töreninin açılış konuşmasında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, "Gökçeada'mıza yakışan bir tesisin, bir mezbaha inşaatının temelini atmış bulunacağız. Bu mezbaha ile Gökçeada'mızın önümüzdeki 5 veya 10 yıl içerisinde hayvancılık bakımından çok büyük bir değişim yaşayacağını hep birlikte göreceğiz. Bilindiği gibi Gökçeada Türkiye'nin en büyük adası. 330 bin dekarlık bir alana sahip ve bunun yüzde 10'u olan 33 bin 500 dekarlık kısmında, tarımsal faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Gökçeada'mızın ekonomisi bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri ve turizme dayanmakta. İnşallah bu 4 ayak üzerine Gökçeada'mızın ekonomisini oturtacağız. Gökçeada için, bu mezbahanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. 120 gün sonra mezbaha yapılmış bitmiş olacak" dedi.

Konuşmaların ardından, Gökçeada Müftüsü Haydar Hüyük'ün yaptırdığı dua ile birlikte kurbanlar kesildi. Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Gökçeada Belediye Başkanvekili Muharrem İpek'in butona basmasıyla ilk harç temele atıldı. Proje bedeli 1 milyon 800 bin TL olan mezbahanın yeri Gökçeada Belediyesi tarafından tahsis edildi. Proje çalışmaları Gökçeada Kaymakamlığı ve Gökçeada İlçe Özel İdaresi tarafından desteklendi.

BİZE ULAŞIN