Kocaeli’de Gönüllü itfaiyeciler çoğalıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi tarafından faaliyete geçirilen Gönüllü İtfaiyecilik uygulamasına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor

Kocaeli’de Gönüllü itfaiyeciler çoğalıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması ile kentin her bölgesinde olaylara müdahale edebilecek kişiler yetiştiriyor. Uygulamayı yaygınlaştırmak için yeni gönüllülere kapı açan Kocaeli İtfaiyesi, mahalle ve üniversitelerde eğitim çalışması için hazırlık yapıyor. Gönüllü itfaiyeciler aldıkları eğitimler sonucunda yaşadıkları bölgenin itfaiye eri gibi hareket ediyorlar. Bölgelerindeki olası kazalara merkezden ekipler gelene kadar ilk müdahaleyi yaparak faciaların önüne geçiyorlar. 2001 yılından bu yana Kocaeli'de bin 300 kişi gönüllü itfaiyecilik eğitimi aldı ve bunlardan 150 kişi ise aktif olarak görev yapıyor.

Gönüllü İtfaiyecilerin temel itfaiyecilik eğitimlerine devam edilip, İtfaiye teşkilatına yeni Gönüllü İtfaiyeciler kazandırılması gerektiği vurgusu yapıldı. Mahallelerde, okullarda Gönüllü İtfaiyecilik eğitimleri verilerek toplumun itfaiye olaylarında bilinçlenmesine katkı yapılması ele alındı.
Her yıl 5 Aralık'ta kutlanmakta olan Dünya Gönüllüler Günü dolaysı ile Kocaeli Üniversitesi'nde hafta boyunca Gönüllü İtfaiyeciler standı açılarak, üniversite öğrencilerinin bilgilendirilmesi sağlanacak.

BİZE ULAŞIN