Çanakkale Devlet Hastanesi'nde diyabet farkındalık standı kuruldu

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nde 14 Kasım Dünya Diyabet günü kapsamında açılan stantta, diyabetle ilgili broşür ve eğitim kitapçıkları dağıtıldı.

Çanakkale Devlet Hastanesi'nde diyabet farkındalık standı kuruldu

14 Kasım Dünya Diyabet günü kapsamında , Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nde bir dizi etkinlik düzenlendi. Hastane içinde diyabet hastalığına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve bilgilendirme amacıyla Diyabet Farkındalık standı kuruldu. Stantta Diyabet Eğitim hemşireleri tarafından broşürler ve diyabet eğitim kitapçıkları dağıtılarak hastalar diyabet konusunda bilgilendirildi.

14 Kasım Diyabet Haftası etkinlikleri dolayısıyla diyabet hastalığına farkındalık oluşturmak için bu tür bir etkinliğe imza attıklarını belirten Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yusuf İlker Çömez, diyabet hastalığının dünyada ve Türkiye'de en yaygın hastalıklardan birisi olduğunu söyledi.

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Ersen Karakılıç ise yaptığı açıklamada ise, "Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde 7 milyonun üzerinde diyabetli olduğu, yaklaşık 3 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberdar olmadığı tespit edilmiştir. Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. Kısacası ülkemizde diyabetli hasta sayısında önemli bir artıştan söz etmek mümkündür. Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki artışın bu sonuca çok önemli katkısı olduğu bilinmektedir. Zamanında önlem alırsak, tedavi edersek, hastaları bilinçlendirirsek, bilinçlendirme, eğitim çok önemli. Bu kapsamda hastanemizin Diyabet okulları da devam etmektedir. Ne kadar çok insana ulaşabilirsek o kadar çok insanı eğitiriz ve o kadar çok insana faydalı oluruz" dedi.

BİZE ULAŞIN