Dumlupınar'da sonbahar güzelliği

Yaklaşık 30 yıl önce tarımsal amaçlı sulama yapılması amacıyla oluşturulan Kütahya'nın Dumlupınar Göleti, sonbaharda çevresinde bulunan yeşil ormanların doyumsuz renklere bürümesi ile ilgi odağı oldu.

Dumlupınar'da sonbahar güzelliği

Dumlupınar ilçesi Yüylük köyü yolunun sağında olan Dumlupınar Göleti, Dumlupınar ilçesine 4 kilometre mesafede ve Uşak il sınırına sıfır noktada. Dumlupınar'ın ilk kuruluş yeri olan Dilfirik mevkii, bugünkü gölet ve çevresinin bulunduğu alan olarak biliniyor. Gölet ve çevresine fotoğraf çekmek, piknik yapmak ve balık tutmak için özellikle gölet etrafındaki ormanların sonbaharın renklerine büründüğü bu günlerde, vatandaşlardan oldukça yoğun ilgi olduğu görülüyor.

Gurbetçi Yaşar Karaçam Alamanya'dan özel misafirleriyle bölgeye her yıl gezi düzenlediğini söyledi. Karaçam, ''Şehitler yatağı, tarihin en büyük destanının yazıldığı Dumlupınar, doğal güzellikleriyle de keşfedilmeyi bekliyor. Murat dağının eteğinde 1250 rakımlı Yüylük köyümüze yakın Dumlupınar Göleti, gün batımı balık tutanlarla, gün içinde ise muhteşem sonbahar renkleriyle fotoğraf çektirmek isteyenlerle bugünlerde ziyaretçi akınına uğruyor. Göletin hemen yakınında termal kaynakları yönünden de Gedik ormanlık alanında Yüylük -Dumlupınar arası 6 kilometrede ''Ekşisu'' olarak bilinen mevkide maden suyu kaynağına da sahiptir. Doğal ortamda çeşmeden aktığı, kareciğer, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği yaşlılarımız tarafından 10 yıllardır söylenir'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN