Şehit öğretmen Aybüke unutulmadı

Batman’da PKK’lı teröristlerce şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın, Uludağ Üniversitesi’nde anıldı. Duygu dolu etkinliğe katılanlar gözyaşı döktü

Şehit öğretmen Aybüke unutulmadı
PKK terör örgütü tarafından Batman'ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran günü düzenlenen saldırıda şehit düşen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Hür Eğitimciler Topluluğu'nun düzenlediği bir panelde anıldı. Grubun, şehit öğretmenler Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz adına düzenlediği 'Bir Hüznün Hikâyesi' konulu Öğretmenler Günü etkinliği Eğitim Fakültesi Dekanlığı Uğur Mumcu Salonu'nda gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panele katılan Şehit Şenay Aybüke Yalçın İlköğretim Okulu'nun öğretmeni Mahmut Işık, 7 ay öğretmenlik yapan şehidi anlattı.

ÖĞRENCİLERİ İÇİN PİYANO İSTEDİ
Birlikte görev yaptıkları süre içerisinde Aybüke'deki azmin ve enerjinin herkesi kendisine hayran bıraktığını vurgulayan Müdür Mahmut Işık, "5 ay oldu henüz şehidimizi kaybedeli. Aybüke 7 aylık görev sürecinde yaptıklarının karşılığını bir anlamda şehitlik mertebesine ulaşarak aldı. Şehidimiz hakikaten çok farklı bir öğretmen rolündeydi. Henüz bir haftalıkken benden çocuklar için piyano istedi. Öğrencileriyle gündüz 15.30'a kadar ders yapar, sonrasında da onlara müzik eğitimleri verirdi. 50 öğrencimize gitar, piyano ve daha birçok müzik aleti konusunda dersler verdi. Kalabalık bir sınıf, biraz azalt istersen dediğimizde ise ben bu şekilde çok daha mutlu oluyorum diyordu" dedi.

EN GÜZELİNE LAYIKTI
Aybüke öğretmene duydukları sevgileri anlatmaları için öğrencilere yazılar yazdırdıklarını ve bu yazıları bir kitaba dönüştürdüklerini aktaran Müdür Işık, Aybüke öğretmenin şehit düştüğü günü de gözleri dolarak anlattı. Şehit edildiği gün Aybüke öğretmenin kırmızı bir elbise giydiğini kaydeden Işık, "9 Haziran günüydü. O gün karne dağıtılacaktı. İnanın o zaman kadar saçımda tek beyaz yoktu. O günden sonra oldukça fazla beyaz saçım çıktı. Aybüke'ye o gün, 'Bir yılın bitti, 5 yılın kaldı' dedim. 'Müdürüm 5 yıl da biter' dedi. Öyle çıktı, gitti. Ben de eve gitmiş, dinleniyordum. 10 dakika sonra telefon çaldı. 'Hocam çabuk gelin, öğretmenlerimiz tarandı' dediler. Koştuk, hastaneye gittik. Aybüke'yi gördüm. 15 dakika sonra da şehadet haberi geldi. İnanıyorum ki bıraktığı iz hiçbir zaman silinmeyecek. Bir Cuma günü, Ramazan ayında, oruçluyken şehit oldu. Şehitlik mertebesinin en güzeline layık oldu" diye konuştu.

ÇOCUKLAR SİZLERİ BEKLİYOR
Panelde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ise eğitim fakültesindeki öğretmen adaylarına seslenerek, "Sizler yarın öğretmen olduğunuzda dünyanın her tarafına gidecek ve diyeceksiniz ki; bizim değerlerimiz dinimizden, vatanımızın her tarafında yatan kutsal şehitlerimizin kanından gelir, bayrağımızın renginden gelir. Bu uğurda ölebilmeyi bilen şehit arkadaşlarımızdan gelir. Sizler çok kutsal bir mesleği icra edeceksiniz. Anadolu'nun pırıl pırıl çocukları sizleri bekliyor" dedi.
BİZE ULAŞIN