Belediyeyi aile şirketine çevirdi

CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, 500 olan belediye personel sayısını 3 yılda bin 250’ye çıkardı. Aralarında Salman’ın akrabalarının da olduğu personel alımları Yalovalılar’ı kızdırdı

Belediyeyi aile şirketine çevirdi
Bir dönem Yalova'da kesilen çınar ağaçları ve belediye bünyesindeki barınakta yapılan köpek katliamı ile gündeme gelen CHP'li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın belediyeyi adeta aile şirketine çevirdiği ortaya çıktı. Seçim çalışması sırasında belediye personelinin çok olduğundan dem vuran ve sayıyı düşürmek vaadiyle oy isteyen Vefa Salman, 3 yıllık görevi süresince Yalova Belediyesi'ndeki çalışan sayısını 2.5 kat artırdığı belirlendi. Salman görevi devraldığında 500 olan belediye çalışan sayısı, şimdi bin 240. İşe alınan 740 kişi arasında Salman'ın yakınları ve aile bireyleri de bulunuyor.

AMCA KIZI ÖZEL KALEM
Salman bir süre önce KKTC'de yaşayan amcasının kızı Özlem Salman'ı Yalova'ya getirerek 4 bin 500 TL maaşla Özel Kalem Müdürü yaptı. Yalova'da 2014 yerel seçimleri öncesi yürüttüğü seçim kampanyası döneminde bazı gazete ve katıldığı bazı yerel radyo programlarında Yalova Belediyesinin personel sayısına değinen Vefa Salman, belediyede çok sayıda haram yiyen ve yediren insan olduğunu iddia etmiş ve bu konuya el atacağını söylemişti. CHP'li Başkan Salman'ın sadece 6 oy farkla başkanlık görevine geldiği 2014 tarihinden bu yana Yalova Belediyesi'nde çalışan sayısının 740 kişi artarak bin 240 kişiye ulaşması vatandaşların tepkisini çekti.

VATANDAŞLARDAN TEPKİ
CHP'li Belediye Başkanı Vefa Salman, akrabalarını belediyede işe yerleştirdiği için tepkilerin odağında. Personel sayısındaki büyük artışın hizmet anlamında Yalova'ya yansıtılmadığını eleştiren vatandaşlar, bazı yayın organları ve sosyal medya hesaplarından, bu kadar işçinin nerelerde hangi görevlerde istihdam edildiği konusuna açıklık getirilmesini istedi. İşe alınanların büyük çoğunluğunun eş, dost akraba olduğunu belirten vatandaşlar, toplam nüfusu yaklaşık 250 bin olan Yalova'da, belediyenin bin 200'den fazla personelinin olmasına anlam veremediklerini belirtiyor.
BİZE ULAŞIN