Kanser taramalarında büyük artış

Bursa’daki Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) yılın ilk 10 ayında 67 bin 424 kanser taraması gerçekleştirildi

Kanser taramalarında büyük artış
Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında kanser taramalarının hızla sürdürüldüğü Bursa'da tarama sayısında çok ciddi bir artış yaşanıyor. Taramalar sayesinde kanseri erken teşhis edebilme şansının arttığını dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, "Bursa İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren 4 KETEM birimi ve her ay bir ilçede hizmet veren mobil mamografi aracımızla tarama çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz" dedi.

'ÇALIŞMALAR ÖNEMLİ'
Yılın ilk 10 ayında 67 bin 424 kanser taraması hizmeti verildiği bilgisini veren Dr. Akan, "Ekim sonuna kadar 40 ila 69 yaş arası 24 bin 741 kadına meme kanseri taraması yapıldı. Aynı şekilde 30 ile 65 yaş arası 23 bin 731 kadına rahim ağzı kanseri taraması yapılırken, 50 ila 70 yaş arası 18 bin 952 kadın ve erkek kolon kanseri taramasından geçirildi. Tarama rakamlarının sürekli artış göstermesinde gerçekleştirdiğimiz kanser farkındalık çalışmalarının rolü oldukça büyük. Bursa'nın çeşitli noktalarında eğitim ve farkındalık çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz" diye konuştu. Bursa'nın çeşitli noktalarında tarama hizmeti veren mobil mamografi aracının kanser tarama çalışmalarına büyük destek verdiğini belirten Dr. Akan, "Mobil aracımız ekimz sonu itibariyle 6 bin 257 kanser taraması gerçekleştirdi. Aracımız sayesinde KETEM'lere uzak olan vatandaşlarımızın oturduğu bölgelere giderek kanser taramalarını gerçekleştiriyoruz. Böylece KETEM'lere gelemeyen vatandaşlarımızı kendi oturdukları bölgelerde taramayı ve kanserle etkin mücadele etmeyi amaçlıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN