ÇOMÜ'de 'Kadına Yönelik Şiddetin Analizi' paneli düzenlendi

Çanakkale? Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAM) tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında, “Kadına Yönelik Şiddetin Analizi” konulu panel düzenlendi.

ÇOMÜ'de 'Kadına Yönelik Şiddetin Analizi' paneli düzenlendi

Troia Kültür Merkezi'nde gerçekleşen panele, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sühan Özden, ÇOMÜ akademik personeli, kadınlar ve öğrenciler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren KAM Müdürü Prof. Dr. Gülgün Yazıcı, kadına yönelik şiddetin güncel ve küresel bir sorun olarak devam ettiğini belirterek, bu şiddete bir son vermek için her sene çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

Açılış konuşmasının ardından Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Ferah Özkök'ün yaptığı Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi ve Doç. Dr. Cumhur Arslan'ın konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi. Prof. Dr. Ferah Özkök, şiddetin tanımını yaparak, şiddet türleri hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Tanrıverdi, kadına yönelik şiddetle ilgili Dünya'da, Türkiye'de ve Çanakkale'de yapılan araştırmalar ve sonuçları hakkında bilgilendirme yaptı. Doç. Dr. Cumhur Aslan ise aile içi şiddet, şiddetin kültürel kodları ve ataerkil toplum yapısının şiddeti nasıl yeniden ürettiği konuları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından panel soru-cevap bölümü ve panelistlere hediye takdimi ile sona erdi.

BİZE ULAŞIN