2018 İznik’in yılı olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İznik’in dünya kenti olma yolunda ilerlediğini belirterek, “2018 farkındalık yılı olacak. Projeler tamamlanacak” dedi

2018 İznik’in yılı olacak
BURSA Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en heyecan verici 10 keşfi arasında gösterilen Bazilika ve tarihi dokusuyla İznik'i, 2018'de dünya kenti yapmak için kolları sıvadı. İlçe belediyelerini ziyaret etmeyi sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş İznik'teki önemli projeleri yerinde inceledi. İznik'in bir dünya kenti olabileceğini ancak bunun için Bazilika gibi farkındalık oluşturacak projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

SEMBOL OLACAK
İznik gibi tarih ve kültür şehrine, göl ile beraber insanların yazın akın ettiği bir şehre yapılması gereken önemli çalışmalar olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, "Abdulvahap Tepesi, sahil ve restorasyon projeleri var. Bizim 2018 yatırım programında yer alan Abdulvahap Tepesi bu şehrin sembolü olacak. İnşallah ihalesini bu günlerde başlatıp, süreci gerçekleştirip, 2018 yılı sonuna kadar bitirmeyi amaçlıyoruz. Fakat 3'ncü derece sit alanı olduğu için karşımıza neler çıkacağını bilemiyoruz. Ama İznik için bir sembol olacak inşallah. Yeni hızarcılar sitesi, terminal binası ve yeni hal binasının yapılması bunların hepsini bir konsept proje olarak revize etmeye çalışıyoruz. İnşallah göreceksiniz sürecin sonunda 2018'in sonunda bunların birçoğunu gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

FARKI NDALIK YILI
İznik Gölü içindeki batık bazilika ile ilgili çalışmalara da değinen Başkan Aktaş, "İznik bir dünya kenti olabilir. Ama dünya kenti olabilmek için farkındalık oluşturabilecek projeleri hayata geçirmek lazım. Bana göre bazilika bunlardan bir tanesi. Özellikle bazilika ile alakalı süreci hızlandırırsak, onun raporu da çıktı. Ona yönelik hemen bir çalışma başlatıp, bir taraftan da reklamasyonu yapabiliriz. Gelip birinin gözlemlemesi lazım, izlemesi lazım ki bazilika gerçek manada amacına ulaşsın. İnanıyorum ki 2018'den itibaren ciddi bir farkındalık oluşturmaya başlayacağız" dedi.

YAZ BAŞINDA TAMAM
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da İznik'e gösterdiği yakın ilgi nedeniyle Başkan Aktaş'a teşekkür etti. İznik'in tarihten aldığı misyon ve vizyon ile ne yapılsa az gelen bir şehir olduğunu ifade eden Sargın, "Abdulvahap Tepesi Projesi, Sahil projesi bizim için çok önemli. Sahil projesine de tarihi koyduk inşallah. Yaz aylarının başında bitmiş olacak. Yani 2018 yazını hoş bir şekilde geçirme şansımız olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN