Bölge bayilerine Gübre Takip Sistemi anlatıldı

İstanbul, Edirne, Kırklareli ile Tekirdağ ilerindeki ithalatçı, üretici ve bayi temsilcilerine Gübre Takip Sistemi anlatıldı.

Bölge bayilerine Gübre Takip Sistemi anlatıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Gübre Takip Sistemi Bayi Bilgilendirme bölge toplantısı, Edirne, Kırklareli, İstanbul ve Tekirdağ İllerinde faaliyet gösteren üretici, ithalatçı, gübre bayileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Teknik ve İlçe Teknik sorumluları dahil 600 ilgilinin katılımı ile Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Sarıkoca, Gübre Takip Sisteminin kurulması ile çiftçi tarafından kullanılan gübrelerin veri tabanına kaydedildiğini hatırlattı. Sarıkoca, gelecek yıllarda daha bilinçli gübre kullanımının sağlanması, el yapımı patlayıcılarda kullanılan gübrelerin nihai kullanıcıya kadar takip edileceğinden, ülke güvenliğine katkıda bulunacağı, dağıtıcılarımızın güvenli bir veri tabanı oluşturacağından işlerinde kolaylıklar sunacağını vurguladı.

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gübre Denetçisi Eşref Duyu sunumunda, Gübre Takip Sisteminin gübrelerin paketleme aşamasında ürünün içerisine biyoteknolojik olarak uygulanan DNABarkod ile karekod/barkod etiketlerle eşleştirilmesi yapılarak, her bir ürünün kimliklendirilmesi ve bu şekilde piyasaya arz edilmesi çalışmalarını kapsadığını söyledi. Duyu, "Sistemin kuruluş amacının gübreden, tedarik zincirindeki üretici/ithalatçı-dağıtıcı ve kullanıcı bilgisine ulaşmaktır. Gübre Takip Sistemi ile çuval, şişe, torba veya karton paketlerde piyasaya arz edilen ürünlerin üretici/ithalatçıdan, dağıtıcıya ve nihai kullanıcı olan çiftçiye kadar güvenle ulaştırılması hedeflenmektedir. Bu süreçte geriye dönük olarak ürünlerin kullanım ve zincirleme tedarik aşamalarının tüm halkalarına ulaşılmasına imkan sağlanarak sahte, kaçak, tağşiş ürünlerin tespiti kolaylıkla yapılabilecek. Bu sistem, ülke genelinde üretilen veya ithal edilen gübreler hakkında etkin bir takip sisteminin kurulmasına yönelik bir çalışmadır" dedi.

Gübre Denetçisi Eşref Duyu, çiftçinin sistem dahilinde TC kimlik numarası ile gübre alacağından, gübrelerin dağıtıcının barkod etiketini okutarak verdiğine dikkat etmesi gerektiğini ve alıştan sonra çiftçiye SMS ile aldığı gübreler hakkında bilgilendirildiğini anlattı.

Toplantıda, Gübre Takip Sistemi ve işleyişi hakkında katılımcılara katalog dağıtıldıktan sonra değerlendirme soruları cevaplandırıldı.

BİZE ULAŞIN