Sağlık turizminin yıldızı Oylat

İnegöl, Oylat Kaplıcaları ve Oylat Mağarası ile sağlık turizminin gözde merkezlerinden biri haline geldi. İnegöl Belediye Başkanı Taban, “Bölgenin tanıtımı için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi

Sağlık turizminin yıldızı Oylat

Bursa'nın İnegöl ilçesine 27 kilometre uzaklıkta yer alan Oylat, harika doğası, ormanlarla çevrili manzarası, temiz havası ve şifalı kaynak sularıyla son dönemde sağlık turizmininin gözde mekanlarından biri oldu. Kaynağından 41 derece olarak çıkan şifalı termal suyun hiçbir soğutma işlemine tabi tutulmadan kaplıcada yer alan banyolarda kullanılabilmesi Oylat'ı benzerlerinden ayıran önemli özellik.

MAĞARAYA İLGİ BÜYÜK
İçinde barındırdığı özellikleri bakımından İsviçre'den sonra dünyada ikinci sırada yer alan ve 4 mevsim tatil ve tedavi merkezi olan Oylat, sadece kaplıcasularıyla değil bölgedeki mağarasıyla da ilgi çekiyor. Son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan Oylat mağarası, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya başladı. Türkiye'nin en büyük 2'nci mağarası olan Oylat Mağarası, sarkıt, dikit ve sütunlarıyla dikkat çekerken, mağaranın geçmişinin 3 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Birbirine bağlı 2 kattan oluşan mağaranın toplam uzunluğu 750 metre. Ziyaretçiler, İnegöl Belediyesi tarafından mağara içine yapılan yollar, ışıklandırma ve mağaranın her tarafından duyulan müzik yayını ile mağaranın içini gezerken adeta mistik bir yolculuğa çıkma imkanı buluyor. Oylat ve çevresinde yapılan projeleri anlatan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Oylat'ın tanıtımı noktasında ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Oylat, gerek doğal güzellikleri, gerek şifalı suları ve gerekse tabiat zenginlikleriyle hem sağlık turizminde hem de doğa turizminde öne çıkan bir yer. Şifalı sularının yanı sıra Oylat Mağarası da astım, nefes darlığı, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi sebebiyle insanlar tarafından ilgi görüyor. Bölgenin en iyi şekilde tanıtılması için çaba gösteriyoruz" dedi.

PROJELER HAYATA GEÇTİ
Oylat'ta yapılan diğer hizmetlerden de bahseden Başkan Taban, "İnegöl Belediyesi ve Oylat A.Ş olarak Oylat'ın sahip olduğu doğal zenginliklerin ve güzelliklerin bilincindeyiz. Öncelikli hedefimiz misafirlerimize daha kaliteli hizmet sunarak, burada güzel vakit geçirmelerini sağlamak. Bilindiği üzere hizmet sektörü sonu olmayan bir derya gibi. Her geçen gün yeni uygulamalar eskiyle yer değiştiriyor. Bizde değişen ve gelişen zamana hizmetlerimizle, konforumuzla, tesislerimizle ayak uydurmaya çalışıyoruz" diye konuştu. Organik Pazar projesini anlatan Taban, "Mevcut yerinden taşınarak yenilenen köylü pazarımız, Oylat'a gelen yerli ve yabancı misafirlerin organik ürünlere daha kolay ulaşabilmesini sağlarken, aynı zamanda Oylat yöresindeki kadınlara iş imkanı sağlayan güzel bir proje oldu" dedi.

SUYLA GELEN SAĞLIK
Bir diğer önemli projelerinin ise SUGEDAM olduğuna değinen Başkan Taban, "Oylat kaplıcalarında, Su ile Gelen Sağlık Hizmetleri Merkezi (SUGESAM) projesini hayata geçirdik. Oylat'ın şifalı suları, saunalar, buhar odaları, terapi jakuzileri, masaj odaları, dinlenme mekanları, özel odalar ve son derece modern hamamları ile hem sağlık hemde huzur dağıtıyor" dedi. İnegöl Belediyesi ve OYLAT AŞ. İşbirliğinde hayata geçirilen "Yeşil Enerji" projesi ile Oylat'ta katı yakıt kullanımı tamamen sona erdirdiklerini ifade eden Başkan Alper Taban, "Kullanılmış kaplıca suyunun kinetik gücüyle üretilen enerji, Oylat'ın hem ısınma hem de elektrik enerjisi ihtiyacını karşılıyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN