Mimar Sinan'ın eseri Taş Köprü'nün restorasyon projesi hazırlanacak

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan Mimar Sinan'ın eseri Taş Köprü'nün restorasyon projesinin hazırlanması amacıyla Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından  çalışma başlatıldı.

Mimar Sinan'ın eseri Taş Köprü'nün restorasyon projesi hazırlanacak

Mimar Sinan tarafından 1569 yılında yapılan Taş Köprü' restorasyon projesinin hazırlanması için, köprü boyunu tespit etmek amacıyla araştırma kazısı düzenleyen Karayolları ekiplerine, köprüye zarar verilmemesi için Müzeler Müdürlüğü'nden 2 görevli eşlik etti.
Titizlikle yapılan kazı işleminde, köprünün yolla birleştiği kısımdaki ayaklarına ulaşılması amaçlanıyor.Köprüde gerçekleştirilen araştırma kazısı süresince köprü geçici süre trafiğe kapatıldı.

Köprünün restorasyonuna yönelik daha önce numune alımı, drone çekimleri ve lazer ışınlarıyla ölçümler yapıldığını ifade eden, proje mimarı Kıyas Tökmeci;

-"Biz sadece köprünün restorasyon aşamalarıyla ilgileniyoruz. Dere ıslah kısmını DSİ yapacak. Şu an köprünün boyunu tespit etmek için kazı yapıyoruz, proje buna göre şekillenecek. Hazırladığımız proje kapsamında, Şubat sonu gibi projeyi 1. Bölge Karayolları Müdürlüğü'ne İstanbul'a göndereceğiz, orası inceleyip onaylarsa proje Ankara'ya gönderilecek. Oradan da onay alındığı takdirde, daha sonra Edirne'ye gönderilecek. Kurulun da onayı geldiğinde 2. aşama olan uygulama için keşifler hazırlanacak ve tüm bunların neticesinde proje uygulanmak üzere ihaleye çıkacak. Köprü restorasyonu da en iyi ihtimalle 2 yıl içerisinde başlayacak" dedi.


BİZE ULAŞIN