Çorlulu gençler milli yazılıma hazırlanıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde yer alan Çorlu Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen kodadı2023 adlı kodlama ve yazılım eğitimleri devam ediyor.

Çorlulu gençler milli yazılıma hazırlanıyor

Alanında bilgi sahibi gönüllü gençlerin Çorlu Gençlik Merkezi'nin Bilim ve Teknoloji Atölyesi'nde eğitimlerini sürdürdüğünü kaydeden Çorlu Gençlik Merkezi Müdürü Fehmi Çüren, "Kodalam, bir metnin önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenmesidir. Bilgisayarlarda da çeşitli bilgilerin depolanması ya da matematiksel işlemler için özel kodlamalar yapılır. Kodlama diğer adıyla programlama kelime anlamıyla belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelir. Programlama bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır. Programlama, bir programlama dilinde yapılır. Bu programlama dili yüksek seviye bir dil olabileceği gibi makine dili de olabilir" dedi.

Çorlu Gençlik Merkezi'nde gönüllü gençlerin katılımıyla kodlama ve yazılım eğitimi gerçekleştirdiklerini de dile getiren Fehmi Çüren, bakanlık bünyesinde hizmet veren Çorlu Gençlik Merkezi'nde düzenlenen tüm eğitimlerin ücretsiz olduğunu dileyen tüm gençlerin katılabileceğini ve eğitimlerle ilgili bilgiyi merkez binasından alabileceklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN