Hanımlar Çarşısı’nda bereket duası

Hanımlar Çarşısı’nda bereket duası
TÜRKİYE'DE kadın işletmeciler tarafından çalıştırılan ilk han olan Cafer Paşa Hanı Hanımlar Çarşısındaki esnaflar, haftanın ilk günü hayırlı ve bereketli kazanç için topluca dua ediyor. Yaklaşık 5 yıl önce yanarak küle dönen Cafer Paşa Hanı, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmiş ve Türkiye'de bayan işletmeciler tarafından çalıştırılan ilk han olarak gündeme gelmişti. Tarihi handa, Osmanlı döneminden bu yana sürdürülen 'toplu esnaf duası' geleneği yeniden başlatıldı. İshakpaşa Cami İmam hatibi Mehmet Nuri Memiş'in öncülüğünde gerçekleştirilen dua, her pazartesi günü öğle namazı sonrası gerçekleştiriliyor. Hanın orta kısmında yapılan duaya başta kadın esnaflar olmak üzere herkes eşlik ediyor.

BİR GELENEK OLACAK
Geleneği gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini belirten İshakpaşa Cami İmam hatibi Mehmet Nuri Memiş, "Bizim bu hanımız uzun bir aradan sonra hizmete açıldı. Bizlerde buraları kullanan nesil olarak gelecek kuşaklara böyle güzel bir alışkanlık ve gelenek bırakalım istedik. Yaklaşık 2 aydır bu duayı yapıyoruz. Bundan sonra da her Pazartesi günü öğlen namazından sonra burada toplanıp, esnafımızla, müşterilerle beraber ortak bir dua yapacağız" diye konuştu.

ESKİ GÜNLER GİBİ
Cafer Paşa Beylik Hanı Hanımlar Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Yucar ise, "Hafta başında huzurlu bir şekilde, duayla işlerimize başlıyoruz. Maneviyatı yüksek ve tarihi bir yer olmasına rağmen han tam anlamıyla duyulmadı. İnsanlarımız daha buranın faaliyete geçtiğini bilmiyorlar. İşlerimize dua ile başlayarak bu tarihi hanı eski kalabalık günlerine döndüremek istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN