Uludağ’da 4 mevsim turizm dönemi

Uludağ’da dört mevsim turizmin canlandırılması için harekete geçildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “Uludağ’da turizm gelişirse, Türkiye’deki turizm hedefi yakalanır” dedi

Uludağ’da 4 mevsim turizm dönemi

Türkiye'nin en önemli kış merkezlerinden biri olan Uludağ'ın 4 mevsim canlandırılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bursa Valiliği, Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursa Büyükşehir Belediyesi güç birliği yapacak. Bakanlık öncülüğünde 'Dört Mevsim Uludağ' adlı bir çalıştay düzenlendi. Uludağ'ın zirvesinde gerçekleştirilen çalıştayda konuşan Başbakan Yardımıcısı Hakan Çavuşoğlu, Uludağ'ın cazibesinin daha fazla artması için önemli adımlar attıklarını söyledi.

ULUDAĞ'IN GELECEĞİ İÇİN
?
Çalıştayın Uludağ'ın geleceğinin belirlenmesi adına oldukça önemli olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Bursa'nın gerçekten çok önemli bir farkı var. Bu heyecan bizleri başka hedeflere taşıyacak. Birkaç yıldır bölgemizde devam eden dönüşüm süreci hızla devam ediyor. BTSO'nun Uludağ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Projesi de önümüzdeki süreçte kongre merkezi bakımından Uludağ'a ivme katacak. Uludağ'ı cazibe merkezi haline getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Çavuşoğlu, bölgedeki işletmelerin giderlerini düşürmek amacıyla da Bakan Veysel Eroğlu'ndan su faturalarını yüzde 10 aşağı çekmelerini de istedi.

BURSA'YA VEFA BORCUM VAR
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, Bursa'nın ve Uludağ'ın kendisi için ayrı bir önemi olduğunu söyleyerek, "Bursa'ya bir vefa borcum var" dedi. Bakan Eroğlu, "Uludağ ile ilgili yapılan bütün tenkitleri ve talepleri dikkate alacağız. Ne yapılması gerekirse onu yapacağız. Sizin taleplerinize cevap vermek bizim boynumuzun borcu" dedi.

BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ
?
Dönüşüm sürecinde tahsis sürelerinin 29 yıldan 49 yıla çıkarılmasının kanunlaştığını belirten Bakan Eroğlu, "Uludağ'ı birlikte yöneteceğiz. Bütün tarafları toplayarak bir yönetim şekli heyeti teşkil edelim. Yerel yöneticilerimizle birlikte işbirliği içindeyiz. Bursa Ticaret ve Sanayi Odamızın çok güzel bir sloganı var. "Bursa Büyürse Türkiye Büyür". Uludağ'da da turizm gelişirse, Türkiye'deki turizm hedefi yakalanır" dedi.

KIŞ SEZONU YETMEZ
?
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, Bursa'nın sanayi kenti ile birlikte ticaret ve turizm alanında da güçlü bir kimliğe kavuşmasını hedeflediklerini söyledi. Burkay, "Uludağ'da turizmin 12 ay boyunca olması için her türlü desteği vermeye hazırız. Odamızın destekleriyle yapılan çalıştayda katılımcıların çeşitliliği ve temsil kabiliyeti, önemli sonuçların çıkacağının göstergesidir. Uludağ'ın sadece 4 aylık turizm sezonu ile ayakta kalması mümkün değil. Bakanlığımızın bu konuya göstermiş olduğu ilgi farklı bir süreci başlatacaktır" diye konuştu.

DÜNYA İLE YARIŞIR
?
Bursa'yı ve Uludağ'ı en önemli turizm destinasyonlarından biri haline gelmesi için destek vermeyi sürdüreceklerini kaydeden Burkay, özellikle tahsis sürelerinin 29 yıldan 49 yıla çıkarılmasınına yatırımcılara büyük avantajlar getirdiğini söyledi. Uludağ için ortaya konulan vizyonun önemine işaret eden Burkay, "Hazırlanan mimarı projelerin hepsi mükemmel. Dünyanın birçok merkezi ile yarışabilecek projelerimiz var" dedi. Bursa Valisi İzzettin Küçük ise, Uludağ'ın Türkiye ve Bursa için büyük önem taşıdığını belirterek, "Uludağ bir turizm alanı. Türkiye'nin ilk ve en meşhur kayak merkezi. Uludağ aynı zamanda Türkiye'deki hazır su markalarının kaynağıdır. Dünyanın en nitelikli dağlarından birisi olan Uludağ'ın 12 ay boyunca aktif bir şekilde kullanılması için her türlü adımı atmaya devam edeceğiz" dedi.

YENİ BİR SAYFA
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, Uludağ'ın Bursa ve Türkiye için büyük bir değer olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bu değeri kullanmak için yönetim planını iyi yapmalıyız. Uludağ'da alt yapının güçlendirilmesi lazım. Muhakkak Uludağ'ın lansmanı ve tanıtımı ile ilgili kentin tüm dinamikleri ile birlikte üzerimize düşenleri yapacağız. Bu çalıştayda özel bir sayfa açıldı. Uludağ'ın Türkiye'nin değeri haline getirmek için elimizden geleni yapacağız."

BİZE ULAŞIN