Uludağlı işletmeci yarıyıldan umutlu

Kış turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Uludağ’daki işletmeciler ve esnaf, okulların kapanmasıyla birlikte başlayan sömestr tatilinden oldukça umutlu

Uludağlı işletmeci yarıyıldan umutlu
Kış mevsiminin kendisini göstermesiyle birlikte kar kalınlığı sezon sevilerinin üzerine çıkan Uludağ'da sömestr hazırlıkları tamamlandı. Merkezdeki tesisler, okulların kapanmasının ardından birkaç gün içinde doluluk oranının yüzde yüze ulaşmasını bekliyor. Kayak merkezinde çeşitli kar araçları kiralayan ve yiyecek içecek ile hediyelik eşya işi yapan esnaf da sömestr bereketini dört gözle bekliyor.

'KIŞ TURİZMİNİN VAZGEÇİLMEZİ'
Uludağ'ın doğa harikası bir yer olduğunu dile getiren Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Mehmet Haluk Beceren, "Burası Türkiye'nin en büyük kayak merkezidir. İstanbul gibi bir metropole en yakın kayak merkezi burası. Osmangazi Köprüsü yapıldıktan sonra İstanbul'dan Uludağ'a gelmek yaklaşık 2 buçuk saat sürüyor. Yollarımızın yarısından çoğu yenilendi, güzelleşti, kolaylaştırıldı. Günübirlik gelen kişi sayısında muazzam bir artış var. Teleferiğin de Uludağ'a kadar uzatılması, insanlara kolay gelmesi günübirlikçi sayısını çok yükseltti. İnsanların normal kıyafetleriyle gelip burada kayak yapabileceği imkânlar mevcut. O Nedenle okulların tatile girmesi buradaki esnaf işletmecinin yüzünü güldürecektir. Uludağ halen kış turizminin vazgeçilmez adresidir" dedi.

'BÜYÜK İLLERE YAKIN MERKEZ'
Uludağ'ın Türkiye'de kış turizminin kalbi olduğunu vurgulayan Türkiye Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı Yahya Usta yaptığı açıklamada, "Uludağ, İstanbul ile 1,5 saat, mesafede. İzmir ile 3 saat, Ankara ile hızlı tren aktarmasıyla yine yaklaşık 3 saat mesafede olduğu için bu illerden çok tatilci geliyor. Şu anda en fazla kar olan kayak merkezlerinin başında Uludağ geliyor. Sömestr tatili yeni başlamasına rağmen adaha şimdiden yüzde 80 oranında doluluk var. Birkaç gün içinde bu oranın yüzde yüze ulaşacağından eminim" dedi.

'TÜM PİSTLER AÇIK'
Kayak malzemeleri işletmecisi ve Snowboard öğretmeni Alaaddin Yeşilova ise Uludağ'daki tüm pistlerin açıldığını söyledi. Kar kalınlığının sömestr tatili için avantaj olduğunu belirten Yeşilova, "Kayak her yaş grubunda ilgiyle yapılıyor. Snowboard genellikle gençler tarafından tercih ediliyor. Sömestrle birlikte yoğunluk daha da artacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN