Psikiyatri hastaları sabah sporu ve dansla stres atıyor

Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde psikiyatri hastalarına yönelik her çarşamba düzenlenen müzikli eğlencede, hastalar gönüllerince eğlenip dans ederek stres atıyorlar.

Psikiyatri hastaları sabah sporu ve dansla stres atıyor

Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde psikiyatri hastalarının topluma kazandırılmasına yönelik sabah sporu, takı tasarımı, ahşap boyama, ebru gibi birçok rehabilitasyon çalışması gerçekleştiriliyor. Güne beden eğitimi öğretmeni Seda Ögür eşliğinde sabah sporu ile başlayan hastalar daha sonra yeteneklerine göre istedikleri atölyeye giderek birçok faaliyete katılıyorlar.

Atölyedeki çalışmalarda birbirinden güzel işlere imza atan hastalar, hastanede gerçekleştirilen müzikli eğlence için çarşamba gününü iple çekiyorlar. "Tatlı Çarşamba" adını verdikleri bu eğlencede gönüllerince eğlenen hastalar dans edip oynayarak stres atıyorlar.

Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde görevli psikiyatri uzmanı Umut Karasu yaptığı açıklamada, "Şu an hastanemizin Turgut Solak Kampüsü'nde 62 yataklı psikiyatri servisimiz bulunmaktadır ve 2 tane toplum ruh sağlığı merkezimiz hizmet veriyor. Toplum ve ruh sağlığı merkezimiz 2011 yılından beri faaliyette olup ağır psikiyatrik engeli olan hastaların rehabilitasyon çalışmalarını yürütüp onların daha çok toplum içerisinde yer almaları, istihdam alanlarına katılmaları ve bir kimlik kazanması için bir çaba içerisinde. 7 yıllık bu çalışmaların ürünlerini hep beraber görmeye başladık.

Hastanemiz içerisinde bu rehabilitasyon çalışmaları içerisinde ebru sanatından tutun hastalarımız sabah sporlarına, ahşap boyama çalışmalarına bunların dışında takı tasarım atölyemizde birçok faaliyet içindeler. Hastalarımızın günlük iletişim kurmalarını kolaylaştıracak psikodrama gibi pek çok çalışmanın içindeyiz. Birçok kurumla da iş birliği içerisindeyiz.

Halk Eğitim Merkezimiz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle aramızdaki protokollerle beraber çalışmalarımıza yön veriyoruz. Amacımız daha önceleri ailelerine bağımlı, evden dışarıya çıkamayan ağır engelli psikiyatri hastalarımızı toplum içinde bireyselleştirmek ve toplum içinde vakit geçirmelerini sağlamak ve bir kimlik kazanarak kendine yetecek duruma getirebilmek" dedi.

BİZE ULAŞIN