İznik’in tabanına üç boyutlu inceleme

İznik’te olası bir depremde hasarı en aza indirebilmek için önemli bir proje başlıyor. Bir yıl sürecek proje ile depreme karşı kentin en zayıf olan noktaları belirlenecek

İznik’in tabanına üç boyutlu inceleme
İznik Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi arasında imzalanan protokolle İznik'in depreme karşı hazırlanması açısından önemli bir projeye start verildi. Proje ile jeofizik teknolojisi kullanılarak kentin üzerinde bulunduğu bölgedeki yer hareketleri bir yol boyunca takip edilecek. Deprem sırasında oluşabilecek yıkımın boyutuları da tespit edilecek. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülecek olan araştırmanın yöneticiliğini İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yürütücülüğünü İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurdan Sayın yapacak. Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Hasan Basri Öcalan da araştırmaya destek verecek.

TÜRKİYE'DE İLK OLACAK
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yapılacak çalışmanın Türkiye de bir ilk olacağını söyledi. Bu kapsamda bir bir çalışmanın yaklaşık 700 milyon TL maliyetle gerçekleştiğini belirten Ercan, çalışmanın İznik'te ücretsiz olarak akademik ve bilimsel bir çalışma olarak yapılacağını kaydetti. Araştırma sonucunda ortaya çıkacak verileri de açıklayan Prof. Dr. Ercan, "Deprem sırasında yaşanan sarsıntı ile yıkıma uğrayacak yerlerin belirlenmesi, İznik'te temel birim olarak davranan tabanın 3 boyutlu görüntüsünün çıkarılması, İznik kentinin üzerinde oturduğu gevşek ve sulu toprağın kalınlığının belirlenmesi, Kuzey Anadolu kırığının kentin altından geçtiği yerin belirlenmesi, yapıların altındaki toprak türünün belirlenmesi, deprem sırasında İznik Surları ile arkeolojik kalıntıların en çok yıkıma uğrayacağı yerlerin tespiti, her mahalle için en uygun kat yüksekliğinin belirlenmesi, deprem sırasında eski eserler, türbeler ile camilerin minarelerinin rezonansa gelip gelmeyeceği, yerin taşıma gücü gibi özellikler ortaya çıkacak" dedi.

İZNİK'İN GELECEĞİNE ETKİ EDECEK
Araştırmanın iki hafta sonra başlayacağını ve 12 ay sürecek araştırmanın İznik için çok önemli olduğunu kaydeden İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise, "İznik tarihi bir kent olmasının yanında Kuzey Anadolu deprem fayının üzerinde olan bir şehir. Kentimizde 2 bin yıla aşkın geçmişi olan tarihi eserlerimiz var. Olası bir depremde bunların yıkılmasını önleyebilmek ve bu depremlere karşı bu tarihi eserler ile ilgili önlemler almamamız gerekiyor. Bunun içinde çok değerli hocalarımız ile birlikte İznik'te bir çalışma gerçekleştirerek deprem sırasındaki yıkımların belirlenmesi ve bunları asgari seviyeye indirmemiz için çalışma yapmamız gerekiyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN