Büyükhüsun sanat köyü oldu

Çanakkale'nin Büyükhüsun köyü beş gündür sanatla yatıp kalkıyor. Buluşma Noktası adı verilen etkinlikte köyde müzik, sinema, dans, mutfak kültürü, sağlık gibi alanlarda atölyeler düzenleniyor. Etkinliğe köylülerden yoğun ilgi var

Çanakkale ili Ayvacık ilçesine bağlı Büyükhüsun köyü, beş gündür uluslararası sanatçı, tasarımcı ve uzmanlara kapısını açtı. Başını Esra A. Aysun ve Ece Pazarbaşı'nın çektiği CUMA adlı Güncel Sanat Ütopyaları inisiyatifi, Buluşma Noktası etkinliklerini bu yıl Büyükhüsun Köyü'nde, Bilsar'ın ana sponsorluğunda gerçekleştirdi. Böylece, köy kahvesinin merak menziline giren meydanı kuşatan birkaç binada, tasarımdan kadın-çocuk sağlığına, sinemadan müziğe ve fotoğraftan yöresel yemekler ile halk danslarına uzanan bir dizi atölye çalışması ve gösterim ile konser, peş peşe gerçekleştirilmiş oldu.

KÖYLÜNÜN SANAT AŞKI

13 Ağustos'taki Hoppa Essentials ile, ertesi geceki Praglı Mamapapa grubu konserleriyle ilgi gören etkinlikler kapsamında köye gelen Geniş Açı Fotoğraf Atölyesi, Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz'ün çabaları ile, civar köylerden de gelen minik fotoğrafçılara, yanlarında getirdikleri dizüstü bilgisayarları ve birkaç dijital fotoğraf makinesi sayesinde, belki de hayatlarında çok önemli izler bırakacak kadrajlar bırakmalarını sağladı. Köye Beden-İşlemsel Sanatlar Derneği bünyesinde gelen çağdaş dans uzmanı, Özlem Alkış ile, köylü çocuklar eşliğinde etkileşimli bir Hareket Orkestrası projesi üreten bilişimci ve sanatçı Ekmel Ertan ise, bu sürecin meyvelerini Geniş Açı Atölyesi Yayında adlı blog yapım süreciyle ayrıca perçinledi. Hollandalı Bom Design'ın tasarımcı ikilisi, Rotterdamlı Michael Bom ve Antoinet Deurloo bir 'geridönüşüm' atölyesini yürüttü ve atık eşyalardan ilginç tasarımlar oluşturdu. Köylülerin, atölye binasının camlarına dizilerek merak ve ilgiyle gözlemlediği etkinlikler, Büyükhüsun'un ışıltılı göğü altındaki film gösterimi ile de ayrı bir yer tuttu. Sırrı Süreyya Önder ile Muharrem Gülmez'in yönettiği Beynelmilel filmi, çoğunluğunu köy kadınlarının oluşturduğu geniş bir izleyici kitlesinden, ada çayları, kahkahalar eşliğinde izlenerek yoğun ilgi gördü.

MUHTAR ÇOK KEYİFLİ

Kırmızı Lada cipiyle Büyükhüsun ve Assos sahil şeridi arasında mekik dokuyan Köy Muhtarı, 49 yaşındaki Raif Ermiş, köyün yaşadığı kültür trafiğinden hayli umutlu ve keyifliydi. Buluşma Noktası kapsamında bir de sağlık atölyesi yapıldı. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Gülbuğ Tanrıverdi, Büyükhüsunlu kadınlara kadın, çocuk ve yetişkin sağlığı üzerine bir dizi bilgiyi yerinde vererek, kendilerinden gelen merak yüklü soruları yanıtlama fırsatını da buldu. En az 10 milletin zaten bir süredir huzur içinde yaşadığı Büyükhüsun Köyü'nde, farklı sosyal, kültürel ve milli köklere ait birçok insan, birkaç günlüğüne bile olsa, 'enternasyonal'liğin tadı ve anlamını yakalamaya çalıştı desek, yanlış olmaz sanırız. Yarın akşam, köy meydanında kurulacak çalışma sonuçları sergisiyle taçlanacak bölgede ilk kez yaşanan bu çoğulcu ve bereketli ruh halinden de tatmin olmayanlara, eğer Büyükhüsun'a uğrarlarsa, 2004 tarihli Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü kazanan Han Tümertekin imzalı B2 evini yerinde görüp,ondan sonra hüküm vermelerini önermek, belki de en iyisi gibi görünüyor.

BİZE ULAŞIN