'Nemrut'a kaynak sıkıntısı yakışmaz'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nemrut Koruma Geliştirme Planı ile ilgili sunumda, "Nemrut'ta kaynak sıkıntısını, kendimize, hükümetimize, ülkemize yakıştırmam'' dedi

Kültürve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nemrut'taki tarihi eserlerin yerlerinde bırakılarak mı korunacağı, yoksa taşınarak yerinde imitasyonlarının mı sergileneceği yönündeki sorulara cevap aradıklarını söyledi. Bakanlık Opera Binası Yunus Emre Toplantı Salonu'nda önceki gün düzenlenen Nemrut Koruma Geliştirme Planı çalışmalarının ele alın sunuma katılan Günay, burada yaptığı konuşmada, toplantıda ODTÜ ile bakanlığın Nemrut konusundaki çalışmalarının değerlendirileceğini söyledi. Bölgede 2006'dan bu yana çalışmaların sürdürüldüğünü, kendisinin de göreve geldikten sonra işlerin ''biraz daha hızlandırılmasını'' istediğini anlatan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cevaplandırmamız gereken sorular var. Bu emsalsiz eserler yerlerinde mi korunacak? Yerlerinde korunacaksa, doğa şartlarına karşı nasıl korunacak? Çünkü bunlar kireç taşı ve kum taşı malzemelerden yapılmış olan ve iklim değişikliklerine, doğa tahribatına açık olan yapılar. Kaldı ki son yıllarda ülkemizdeki turizmin artışıyla birlikte çok daha fazla insan temasına, göz, el ve çeşitli tahribatına maruz kalıyorlar." Günay, Nemrut ile ilgili sürdürülen projenin bütçesine yönelik soru üzerine ise, konuyla ilgili 2 milyon TL'nin üzerinde kaynak ayrıldığını belirterek, ''Kaynak sıkıntımız yok, Çünkü buraya özel olarak önem veriyorum. Nemrut'ta kaynak sıkıntısını, kendimize, hükümetimize, ülkemize yakıştırmam'' dedi.

DÜNYA MİRASI ADAY SAYISI 23'E ÇIKTI

Türkiye'nin UNESCO Dünya Miras Listesi adayları sayısının da 23'e çıktığını anımsatan Bakan Günay ayrıca, "Aday sayısı 18'di. 5 dosyamız daha kabul edilme aşamasında. Perge, Afrodisyas, Sagalassos, Çatalhöyük, tüm Likya sahili de yeni adaylarımız" dedi. Bakan Günay, 9 alanımızın da UNESCO'nun kalıcı listesinde olduğunu hatırlattı.

BİZE ULAŞIN