Bienalde Ergenekon'un izleri!

İstanbul Bienali'nde yer alan Terörün Yönetimi adlı çalışmada, dünyadaki Gladio yapılanmalarına dikkat çekiliyor. Çalışmanın Türkiye bölümlerinde Ergenekon da var

Pazartesi 15.09.2009
Güncelleme: Salı 15.09.2009
ABONE OL
Politik söylemi ve çağrışımları önceki bienallere göre daha belirgin olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali'nde uzun zamandır Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Ergenekon Davası da kendisine yer buldu.

Leonore Bonaccini ile Xavier Fourt tarafından kurulan medya kollektifi Bureau d'etudes tarafından üretilen Terörün Yönetimi adlı çalışmada, 2. Dünya Savaşı sonrası başını ABD'nin çektiği ve tüm dünyada ve özellikle de Avrupa ülkelerinde yer alan Gladio örgütlenmelerine vurgu yapılırken, Türkiye'yi ilgilendiren bölümlerde Ergenekon'un ismine de yer veriliyor.

Terörün Yönetimi çalışmasıyla ilgili izleyenlenlere verilen broşürde Ergenekon, "Türkiye tarihindeki muhtemelen en önemli yasal sürece verilen isim" olarak tanımlanıyor. Bu süreçte AK Parti iktidarını bir askeri darbeyle devirmeye teşebbüs suçuyla yaklaşık 100 şüphelinin yargılandığı belirtiliyor ve "Ergenekon, Türkler ve Kürtler arasında husumete sebep olup askerin duruma el koyması ve böylece ABD ve İsrail ile bağların güçlendirilmesini gerektirecek bir anarşi ortamını hazırlamakla suçlanıyor. 2004 senesinde Ergenekon AKP hükümetine karşı Eldiven, Sarıkız, ve Ayışığı kod adlarında üç askeri darbe girişimi tasarısı hazırlandı. Türkiye ve Ortadoğu medyası, Ergenekon adıyla bilinen istihbarat kökenli, sağcı ve Türkiye'nin demokratik yollarla seçilmiş Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü devirmeyi amaçlayan çete ile Mossad arasındaki bağlantılara da dikkat çekti. Ergenekon, PKK, Hizbullah, DHKP-C, IBDA-C gibi Türk siyasetini sekteye uğratacak birçok terörist grubun yasadışı şekillerde kurulmasında başlıca rolü oynadı," deniliyor.