Dizilerin 'en iyiler'i bu gece belli oluyor

Tüm dünyada milyonlarca insanın ekran karşısında takip ettiği ABD yapımı diziler, bu gece Emmy için yarışıyor. 30 Rock, Mad Men, 24, House M.D., Lost ve True Blood ödüllerde öne çıkıyor

Pazar 20.09.2009
ABONE OL
ABD'de televizyon yapımlarına verilen Emmy Ödülleri bu gece yapılacak törenle sahiplerini buluyor. Her yıl renkli görüntülere ve diziler arasındaki rekabete sahne olan ödül töreni bu yıl da onlarca daldaki adayların belli olduğu günden bu yana tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bu yıl 61.'si düzenlenen Emmy'de de aday olduğu dal sayısı bakımından bazı yapımlar açık ara önde görünüyor. Bu yapımlar arasında 30 Rock 22 dalda adaylıkla birinci durumda. Başrollerinde Alec Baldwin, Tina Fey ve Tracy Morgan gibi önemli isimlerin rol aldığı dizi komik ve hızlı senaryosu ile büyük bir sürpriz olmadığı taktirde, Emmy'e damgasını vuracak gibi gözüküyor. Komedi dizisi dalında 30 Rock'la beraber How I Met Your Mother ve Family Guy isimli diziler de ödülün güçlü adaylarından. Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu adayları arasında 30 Rock ile Alec Baldwin, The Big Bang Theory ile Jim Parsons ve Two and a Half Men ile Charlie Sheen favori gözüküyor.

MAD MEN FIRTINASI

30 Rock
dizisini 16 dalda adaylıkla Mad Men takip ediyor. 1960'ların New York'unda reklamın altın çağını yaşayan ve Türkiye'de de sevilerek takip edilen bu drama dizisi de Emmy'nin bu yılki önemli yapımlarından biri. Ayrıca dizinin oyuncuları Jon Hamm ile Elızabeth Moss da, En İyi Erkek ve En İyi Kadın oyuncu dallarında aday. Drama dalındaki bir başka öne çıkan aday dizi ise Breaking Bad. Dizinin başrol oyuncusu Bryan Cranston da drama dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne yakın görülüyor. Yine drama dalında Mad Men'le yarışması beklenen Dexter'ın ise 3 dalda adaylığı bulunuyor. Dizinin başrol oyuncusu Michael C. Hall da En İyi Erkek Oyuncu dalında iddialı gözüküyor. Vampir dizisi True Blood'ın da yine aynı kategoride Mad Men'i zorlaması bekleniyor. Komedi dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu dalında 30 Rock ile Tina Fey, The New Adventures of Old Christine ile Julia Louis-Dreyfus, The Sarah Silverman Program ile Sarah Silverman öne çıkan isimler arasında yer alıyor. Drama dizilerinde ise En İyi Kadın Oyuncu dalında ise Damages ile Glenn Close, Mad Men ile Elisabeth Moss ve The Closer ile Kyra Sedgwick yine öne çıkan isimler. Bir hastane dizisi olan House M.D. de bir tür hasta dedektifliği tarzındaki konusuyla yılın en çok ilgi çeken dizileinden biri. Bu yapım da Emmy'den eli boş dönmeyecek adaylar arasında gözüküyor. Bu dizilerin dışında, Türkiye'de de bilinen ve sevilen dizilerden 24'ün 6, Battlestar Galactica ve Lost'un 5 adaylığı bulunuyor. Ayrıca bu yıl The Simpsons, South Park, Pushing Daisies, The Tudors, According to Jim, ER, Ghost Whisperer, isimli diziler de çeşitli dallarda ödüller için yarışacak.