Maria Manolescu İstanbul’da!

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu”; İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında, Romanya’nın en genç oyun yazarı Maria Manolescu’yu, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla, 26 - 29 Eylül 2009 tarihleri arasında İstanbul’da ağırlıyor.

  1. Haberler
  2. Medya
Cuma 25.09.2009 15:09 ABONE OL
Etkinlik kapsamında ilk olarak; Maria Manolescu'nun, Romanya'da, rejim değişikliği sonrasında oluşan gündelik gerçekliği, genç nesil üzerinden sorguladığı "Sado-Mazo Blues Bar" isimli oyunu, okuma tiyatrosu olarak tiyatro severlerle buluşuyor.

Kısa yoldan zengin olmayı planlayan iki gencin gündelik gerçekliğinin, Manolescu'nun kaleminde, gerçeküstü bir tablonun çocuksu şiddetine dönüştüğü "Sado-Mazo Blues Bar" adlı oyunun okuma tiyatrosu; 27 Eylül 2009, Pazar günü saat 15:00'te, Pera Müzesi'nde gerçekleşecek.

Etkinlik sonrası, Manolescu'nun katılımıyla "Gündeliğin Şiirselliği ve Şiddeti" isimli panel gerçekleşecek. Panelde; Manolescu'nun oyunlarından yola çıkarak çağdaş tiyatroda "gündelik olan", "şiddet" ve "şiirsellik" gibi kavramlar işlenecek.

28 – 29 Eylül 2009 tarihlerinde ise GalataPerform'da, 18:00-21:00 saatleri arasında, Maria Manolescu; "Yeni Metin Yeni Tiyatro" projesine katılan oyun yazarlarının da bulunacağı bir yazarlık atölyesi düzenleyecek.

Maria Manolescu Kimdir?

Maria Manolescu 1980 yılında Romanya'nın Brasov şehrinde doğdu. Yüksek lisansını U.N.A.T.C'de (National Theatre and Film, Bucharest, Romania) oyun yazarlığı bölümünde tamamladı. Manolescu; "With a Little Help From My Friends" ve "Sado-Mazo Blues Bar" isimli oyunlarıyla DramaCum tarafından, 2007 yılında, "Romanya'nın En İyi Oyun Yazarı" ödülünü aldı. Aynı yıl, Londra'daki Royal Court Tiyatrosu'nda uluslar arası oyun yazarlığı programına katılarak "I'm Not Jesus Christ" oyununu geliştirdi.

"I'm Not Jesus Christ", 2007 yılında, Iasi Devlet Tiyatrosu tarafından, Radu Apostol rejisiyle sahnelendi. "Sado-Mazo Blues Bar" ise Romanya'nın uluslar arası üne sahip oyun yazarı Gianina Carbunariu tarafından Bükreş'te Teatrul Foarte Mic'te yönetildi. "Re:Re:Re Hamlet" isimli oyunu, Avusturya'nın Graz şehrinde düzenlenen BlogTXT isimli tiyatro festivali ve Bükreş'te yer alan Bulandra Theatre ortaklığıyla Radu Apostol tarafından sahneye taşındı.

Yazarın, roman türündeki ikinci çalışması "Like Droops of Blood on the Elevator Floor" 2010 yılında basılacaktır.

"Sado-Mazo Blues Bar" Hakkında

"Sado-Mazo Blues Bar"; Sa ve Ma isimli iki gencin, hayatta "başarmak" ve "kazanan olmak" uğruna, aralarındaki tutkulu arkadaşlığı dönüştürdükleri acılı bir rapsodi. Yeni Romanya'nın, yeni jenerasyonunun diliyle konuşan oyunda, Ma ve Sa bir "Sado-Mazo Bar" konsepti içinde durmadan rol değiştirdikleri şiddetli bir hesaplaşma içine giriyorlar. "Sado-Mazo Blues Bar", dilin ve eylemin şiddetini masalsı bir şiirsellikle kırıyor. Audi arabadan, 'milk-shake'lerden, kısa yoldan zengin olma planlarından ve 'cool' olmaktan bahseden bu iki gencin gündelik gerçekliği Manolescu'nun kaleminde gerçeküstü bir tablonun çocuksu şiddetine varıyor.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi Nedir?

2001 yılında, oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy Gülan'ın kurduğu çağdaş tiyatro topluluğu "Ve Diğer Şeyler Topluluğu" tarafından yürütülen "Yeni Metin Yeni Tiyatro" adlı projeyle; Türk tiyatrosunun evrensel boyutta tanınması alanında şimdiye kadar hiçbir topluluğun veya kurumun bu derece önem göstermediği çağdaş oyun yazımı ve çağdaş oyun yazarlığı konusuna dikkat çekiliyor.

Türkiye'de çağdaş oyun yazımı konusunda önemli bir sayfa açmak gibi bir dertle yola çıkılan, metin odaklı projenin yaratılma nedenleri arasında; tiyatronun diğer araçlarını da göz önünde bulundurarak, yeni oyun metinlerinin nasıl bir reji, oyunculuk, dramaturgi ve sahne tasarımı anlayışı içerdiğini ve metnin içerdiği bu potansiyelin eleştirmen ve akademisyenlerce nasıl değerlendirildiğini tartışmaya açmak bulunuyor.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen "Yeni Metin Yeni Tiyatro" projesi kapsamında bugüne dek; çağdaş tiyatronun farklı alanlarından isimlerle söyleşiler ve yeni yazarların oyun okumaları gibi çeşitli etkinlikler düzenlendi. Oyun yazarlarının okumalarının yanı sıra yazarlık ve çeviri atölyelerinin de yer aldığı proje dâhilinde, geçtiğimiz tiyatro sezonu 4 ülkeden (Yunanistan, Portekiz, İspanya, Romanya) 4 çağdaş yazar davet edilerek ve tüm oyun yazarlarının oyunları kendi orijinal lisanlarından Türkçeye çevrilerek Türk seyircisine tanıtıldı.

Bu sezon sırasıyla Romanya, İran, Rusya ve İspanya'dan yazarlar İstanbul'a gelecek. Oyun okumaları ve atölyeler gerçekleşecek. Çeviri Atölyelerinin yanı sıra yeni yazarların oyun okumaları ve yazarlık atölyeleri de bu senenin etkinlikleri arasında olacak.

"Sado - Mazo Blues Bar": Oyun Okuması
Tarih: 27 Eylül 2009, Pazar
Saat: 15:00
Yer: Pera Müzesi
Adres: Meşrutiyet Caddesi No.65, Tepebaşı - Beyoğlu
*Ücretsiz Etkinlik

"Gündelik Hayatın Şiirselliği ve Şiddeti": Panel
Tarih. 27 Eylül 2009, Pazar
Saat. 17:00
Yer: Pera Müzesi
Adres: Meşrutiyet Caddesi No.65, Tepebaşı - Beyoğlu
*Ücretsiz Etkinlik

Yazarlık Atölyesi
Tarih: 28-29 Eylül 2009, Pazartesi-Salı
Saat: 18:00– 21:00
Yer: GalataPerform
Adres: Büyük Hendek Cad. No:21 Galata Kuledibi Beyoğlu
*Ücretsiz Etkinlik

BUGÜN NELER OLDU