25 ülkenin 50 kanaat önderi İstanbul'u anlatacak

Kültür ve Turizm Bakanlığının "Living İstanbul" projesiyle, dünyada en çok takip edilen dergi, gazete ve TV'lerinden 50 önemli kanaat önderi İstanbul'da buluşacak.

Tarihi mekanlarda, geziden vapurda geleneksel Türk kahvaltısına, Nişantaşı'nda alışverişten Türk hamamı sefasına, 5 gün boyunca ''Yaşayan İstanbul''u tadacak 25 ülkenin 50 önemli kanaat önderi, ülkelerinde İstanbul'u tanıtacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'un tüm güzelliklerini göstermek için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, TURSAB, TUROB, TUREB, IKSV, İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Aksanat işbirliğinde, ''Living İstanbul'' projesini başlattı.

Proje kapsamında, aralarında Almanya, İngiltere, Hollanda, Rusya, Polonya, Amerika, İspanya, Fransa, İsrail, Çin, Japonya, Hindistan ve İran'ın yer aldığı 25 ülkeden 50 kanaat önderi, 21-25 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da buluşacak.

Dünyada en çok takip edilen dergi, gazete ve televizyonların üst düzey mensuplarından oluşacak heyet, 5 gün boyunca, edebiyattan modaya, sanattan mutfağa İstanbul'un tüm güzelliklerini görecek.

Topkapı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Sultan Ahmet Cami, Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı'nı gezecek misafirlere, deniz kenarında ve vapurda, canlı müzik eşliğinde, Türk Kahvesi içimi ve fal bakımının da olduğu geleneksel Türk kahvaltısı yaptırılacak, ud ve kanun eşliğinde kebap ikram edilecek. Eminönü eski tren garında sema gösterisi izleyecek olan kanaat önderleri, Türk hamamında sefa yapabilecek ya da İstanbul'un modern mekanlarından Nişantaşı'nda alışverişe çıkabilecek.

Kanaat önderleri, İstanbul'u doya doya yaşadıkları 5 günün sonundaki izlenimlerini, kendi ülkelerinde anlatacak. Projeyle, İstanbul'un yaşayan halinin birçok ülkenin medyasında aynı dönemde yansımasının, Türkiye için önemli bir tanıtım sağlayacağı belirtildi.

BİZE ULAŞIN