Mahin Sadri İstanbul'da

Belgesel tiyatroya İran’dan yeni bir bakış açısı getiren kadın yazar Mahin Sadri ve Amir Reza Koohestani Tiyatrosu; düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında, 22–25 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul'da!

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle "Ve Diğer Şeyler Topluluğu" tarafından düzenlenen "Yeni Metin Yeni Tiyatro" projesi çerçevesinde İstanbul'a gelen İranlı kadın yazar Mahin Sadri; ilk olarak 22 – 23 Ekim 2009 tarihlerinde, 18:00-22:00 saatleri arasında GalataPerform'da, "Yeni Metin Yeni Tiyatro" projesine katılan oyun yazarlarıyla birlikte yazarlık atölyesi düzenleyecek.

Program kapsamında; Mahin Sadri ve Amir Reza Koohestani'nin birlikte yazdıkları "Kuartet-Kuzeye Yolculuk" isimli oyunun okuma tiyatrosu; Özen Yula'nın rejisi, Teoman Kumbaracıbaşı, Roza Erdem, Ceren Demirel ve Deniz Evin'in oyunculukları ile 25 Ekim 2009, Pazar günü saat 18:00'de Pera Müzesi'nde seyirci ile buluşacak.

Mahin Sadri'nin belgesel filmlerinden biri temel alınarak tiyatroya uyarlanan "Kuartet-Kuzeye Yolculuk" adlı oyun; toplumun iki farklı kesiminden, biri kadın diğeri erkek iki katilin hikayesini anlatıyor. Hikayeler seyirciye katillerin ve de kurbanların yakınları tarafından aktarılıyor. Televizyon ve belgesel sinema estetiğinin kullanıldığı oyun, bu özelliğiyle farklı bir tiyatro dili oluşturuyor.

Okuma tiyatrosunun ardından Mahin Sadri'nin katılımıyla gerçekleşecek söyleşide yazar, "Kuartet-Kuzeye Yolculuk" oyununu kendisiyle birlikte yazan Amir Reza Koohestani'den ve oyunun ekseninde belgesel tiyatroya bakışından söz edecek.

BİZE ULAŞIN