Festivalin adı Tanpınar

Yazar Tanpınar'ın adı, 31 Ekim'de başlayacak, İstanbul'un ilk uluslararası edebiyat festivaliyle yaşatılacak

Her yıl giderek daha çok sayıda kültür sanat festivaline ev sahipliği yapan İstanbul şimdi de uluslararası edebiyat festivaline kavuştu. 31 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) kapsamında İstanbul'un pek çok farklı mekânında edebiyat etkinlikleri düzenlenecek.

ŞEHİR VE ZAMAN
Çok satanlar listelerinin değişmez ismi Amerikalı yazar Adam Fawer, dünyanın en önemli feminist aktivistlerinden Mısırlı yazar Nawal El Saadawi, Agatha ile İstanbul'da kitabının yazarı Cristina Fernandez Cubas, Avrupa'da isimli 1200 sayfalık kitabıyla Avrupa tarihini edebiyat lezzetiyle dünyaya okutan Hollandalı yazar Geert Mak başta olmak üzere, 32 ülkeden 52'si yabancı 90 yazarın edebiyatseverlerle buluşacağı Tanpınar Edebiyat Festivali'nin bu yılki teması 'Şehir ve Zaman'. Paneller ve söyleşilerin de yer alacağı festival boyunca okurlar, 'edebiyat kahveleri'nde ünlü yazarlarla bir araya gelerek okuma günleri gerçekleştirecek ve edebiyat sohbetleri yapacak. Yine festival kapsamında yabancı ve Türk yazarlar bir araya gelerek tanışma ve tartışma toplantıları düzenlenecek. Festivalin genel koordinatörlerinden Nermin Mollaoğlu, İstanbul'da uluslararası anlamda bir edebiyat festivalinin yokluğundan yola çıkarak bu festivalı düzenlemek için kolları sıvadıklarını söyledi. Festivalin esas hedefinin Türk edebiyatını yurtdışına tanıtmak olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ahmet Hamdi Tanpınar ismi aslında bizim için dışarıya açılmak için bir kapı görevi görüyor. Tanpınar'ın eserleri sonuncusu 25 ayrı dile çevrilmiş durumda. Üstelik kitapları en iyi yayıncılar tarafından basılıyor. Sözgelimi önce Tanpınar'ın eserleri Çinceye ve Katalancaya çevrildi. Tanpınar'ın bu ülkelere girişi genç yazarlarımızın da girişini kolaylaştırıyor."

YAZARLAR BULUŞACAK

Festivalin ilk yılında Tanpınar'la ilgili bir etkinlik olmayacağını belirten Mollaoğlu, gelecek yıl Handan İnci tarafından bir Tanpınar sempozyumu düzenleneceğini kaydetti. Avrupa dışı ülkelerden yazarlarla iletişim ağı kurmak için çalışan Hollandalı Winternachten Vakfı'nın da yazarlarıyla festivale katkı sunacağını belirten Nermin Mollaoğlu, festivalin, aralarında Kaya Genç, Karin Karakaşlı, Gonca Özmen, Gündüz Vassaf ve Ragıp Zarakolu'nun da bulunduğu Türk yazarları, Güney Afrika, Hollanda, Karayipler ve Fas'tan dört yazarla buluşacağını vurguladı. Mollaoğlu, yazarların okurlara kapalı olarak düzenlenecek toplantılarda, yazma deneyimlerini paylaşacaklarını ve düşündükleriyle yazdıkları arasındaki bağlantıyı masaya yatıracaklarını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN