İSTANBUL İÇİN KİTAP FUARI VAKTİ

Yüzlerce yayınevi, yazar ve okuyucu bu yıl da TÜYAP'taki 28. İstanbul Kitap Fuarı'nda buluşuyor. Fuarda dikkat çekecek kitapları ve etkinlikleri FİSUN YALÇINKAYA derledi

İstanbullu kitapseverler her yıl TÜYAP'ta bayram eder; yüzlerce yayınevi ve binlerce kitabın arasında gezerken vaktin nasıl geçtiğini unutur. Bu yıl 28.'si gerçekleşecek İstanbul Kitap Fuarı, 31 Ekim- 8 Kasım tarihleri arasında Büyükçekmece'deki TÜ- YAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenleniyor. Yerli ve yabancı 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun yardımıyla gerçekleşecek fuarda uluslararası etkinliklerin yanı sıra söyleşi, panel, şiir dinletisi, atölye ve çocuk aktiviteleriyle birlikte tam 297 etkinlik düzenlenecek. Fuarın bu yılki teması 'Kültürler arası dialogda çeviri' olarak belirlendi. Ayrıca bu yıl ilk kez Uluslararası Salon'da 27 ülkeden yayıncılar, editörler ve yayıncılar birliği temsilcileri yer alacak. Uluslararası Salon, fuarın ilk dört günü 11.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak. Fransa, Finlandiya, İspanya, Hollanda, Romanya, İsveç, İsviçre ve İtalya'nın ortak bir standla katılacağı salon, Almanya, ABD, Venezüela Bolivar Cumhuriyeti, Yunanistan, Romanya ve Fransa'dan yayıncılar ve editörlerleri ağırlayacak. Bağımsız bir edebiyat topluluğu olan Literature Across Frontiers ise Bask, Çek Cumhuriyeti, Galler, Estonya, Macaristan, Katalonya, Litvanya, Letonya, İskoçya, İrlanda, Polonya, Portekiz ve Slovenya'yı temsilen salonda yer alacak. Bu arada İstanbul Kitap Fuarı, ARTİST 2009-19. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek.

ONUR KONUĞU CEVAT ÇAPAN
İstanbul Kitap Fuarı Danışma Kurulu'nun oybirliğiyle aldığı karar sonucunda bu yılın onur konuğu şair, tiyatro eleştirmeni ve çevirmen Cevat Çapan seçildi. Fuar süresince Cevat Çapan'ın şiirleri, çevirileri ve yaşamı üzerine söyleşi ve panellerin yer aldığı etkinliklerle yazarı daha yakından tanıma imkânı bulabilirsiniz. İlk şiiri 1952'de Varlık dergisinde yayımlanan Çapan, 1986'da yayımlanan şiir kitabı Dön Güvercin Dön ile Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü kazandı.

ULUSLARARASI KONUKLAR

Bunun yanı sıra fuara, yurtdışından söyleşi ve imza günlerine katılmak üzere 47 yazar konuk olacak. Adam Fawer, Ann Chamberlin, Richard Price, Nawal El Saadawi, Olivier Rolin, Marc Semo, Michel Cassir ve Gerard Augustin'in yanı sıra Tanpınar Festivali kapsamında Türkiye'de bulunan Carme Riera ve Bernardo Atxaga (İspanya), Valter Hugo Mae, Ingo Schulze (Almanya), Olga Tokarczuk, Frank Westerman, Norman Manea ve Dan Lungu (Romanya) fuarın konukları arasında. Ayrıca Türkiye'de Atatürk üzerine yazığı kitabıyla tanınan Fabio Grassi, Rus yazar Dina Rubina, Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Herman P. Sprujit de fuarda yer alacak.

BİZE ULAŞIN