İstanbul Kitap Fuarı'nda eğlenceli kitap avı

Her sene kitapseverlerin merakla beklediği İstanbul Kitap Fuarı yaklaşırken, TÜLİN KOZİKOĞLU da 'eğlenceli' kitap avına çıkan çocuklar için bir fuar kılavuzu hazırladı. Bakın, çocuklar hangi yayınevinin stadında hangi kitapları bulacak...

Sadece İstanbul'dan değil, çevre illerden de okurların akın ettiği İstanbul Kitap Fuarı'na geri sayım başladı. Kimileri öğretmenlerinden aldıkları ipuçlarıyla hazırlıyor kitap listelerini, kimileriyse yıl boyu 'sonra alırım' diye erteledikleri kitapları sıralıyor alt alta. Bir de listesiz gidenler var fuara. Koridorları keyfince dolaşan, kitapları gördükçe seçen plansız fuar gezicileri. Bizim bu yıl bir tavsiyemiz var; hem ne istediğini en ince detayına kadar bilenlere hem de gönlünün götürdüğü yere gidenlere... Bu yıl çocuk kitaplarının izini sürerken 'eğitici' değil 'eğlenceli' kitap peşinde koşun. Eğitim işini ders kitaplarına bırakın. Çocuk kitaplarının eğitim aracı değil, yeni ufuklara açılan pencereler olduğunu hatırlayın. Kitabını eline almış bir çocuk, artık bir fatihtir... Fethettiği diyarlar eğlenceli ve heyecan dolu olmalıdır ki yeni fetihlere karşı açlığı devam etsin. Unutmayın, her sıkıcı kitap çocuğu kitap dünyasından uzaklaştıran güçlü bir silahtır! İşte 'eğlenceli' kitap avına çıkan okurlar için bir fuar kılavuzu. Size aşağıda önerdiğimiz yayınevlerinin standlarında bolca vakit geçirin. Ne siz ne de çocuğunuz pişman olmayacak!

GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI

Dizi dizi inciler, eğlencede birinciler! 'Abur Cubur Peşinde', 'Karaböcü', 'Minik İzciler', 'Büyülü Küçük Kitaplar', 'Korkuç Gıcık III. Hıçkıdık', 'Beter İkizler', 'Zamanda Gezinen Üç Kafadar', 'Mini'... Günışığı Kitaplığı'nın eğlenceli dizileri arasından seçim yapmak için kendinize uzunca bir vakit ayırmayı unutmayın. Her biri usta yazarların elinden çıkmış, keyifli, tebessüm garantili kitaplar.

İLETİŞİM YAYINLARI '
Felaket Henry' serisini okumayan, okuyup da bayılmayan çocuk var mıdır? Bu seriyle çocukların kalbinde taht kuran yayınevi, Kafasına Edeni Bulmaya Çalışan Küçük Köstebeğin Hikayesi'yle çocuk edebiyatına cesur bir soluk getireceğinin ilk sinyalini vermişti. Hangi ortamda, hangi yüz ifadesiyle bahsi geçerse geçsin çocukları gülme krizine sokan malum 'şey'den bahseden kitap, kahkaha fırtınasının garantisi. Ardından tıka basa saçmalık dolu bir okuldan bahseden 'Yamuk Okul' serisi geldi. Bu seri ise soyut kavramlarla beslenen, ince zekâ örneği esprilerle dolu. Yayınevi bu yıl fuara hazırladığı Ördek, Ölüm ve Lale isimli kitabıyla cesarette rakip tanımaz bir tavır sergiliyor. 2008 Frankfurt Kitap Fuarı'nın en çok konuşulan kitabını merak ediyorsanız, İletişim'e uğramayı unutmayın.

KANAT ÇOCUK

2009'un ağustos ayında yayın hayatına başlayan yayınevi, ilk kitaplarını İsveç'ten seçmiş; Astrid Lindgren'den Asa Lind'e, Ulf Stark'tan Stefan Casta'ya bir çok yazar artık Kanat Çocuk'la beraber uçacak. Yayınevi, çocuk edebiyatının nitelikli örnekleri olan bu eserleri İsveç Konsolosluğu desteği ve Anadolu Kültür işbirliğiyle hayata geçirilen bir proje kapsamında yayımlıyor. Bu proje yalnızca kitapların yayımlanıp satışa sunulmasından ibaret değil. 'Her Çocuğa Bir Kitap' projesi çerçevesinde yayımladıkları kitapların bir bölümü ücretsiz olarak ilköğretim okullarında okuyan öğrencilere dağıtılıyor. Akabinde ise kitapların yazarları okullarda öğrencilerle söyleşi gerçekleştiriyor. Yayınevinin fuar için de bir sürprizi var: Fuarın ilk iki günü 13:00-16:00 saatleri arasında Stefan Casta ve Kumkurdu serisinin yazarı Asa Lind fuarda okurlarıyla buluşacak.

KIRÇİÇEĞİ YAYINLARI

Yayımladıkları kitaplarda görsel ve metin içeriğindeki bütünselliğe özen gösteren bu idealist yayınevi, bizleri önce 20'den fazla ülkede çocukların en sevdiği kitap karakterlerinden biri olan rengârenk fil Elmer'la tanıştırdı. Ardından yayımladığı Şirin'i, Nina'yı ve Müzisyen İnek Sırma'yı da çok sevdik. Şimdi ise Martin Waddell'in Uyuyamıyor musun, Küçük Ayı? kitabıyla karşımıza çıkıyor. Fuarda Kırçiçeği'nin standına uğrayanlar yayınevinin yerli yazar ve çizerle yayımlayacağı ilk eseri Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız'dan? kitabını da bulabilirler.

MAVİBULUT YAYINCILIK
Öğretmek değil, sevdirmek.... 'Kazanımlar listesi' değil, hayat... 'Müfredat' değil, edebiyat... Mavibulut, kataloğunda 30 yıldır bunun için varolduğunu söylüyor. Bu ilkeden asla şaşmayan yayınevinin 'Sihirli Dizi'si için "Okumasevmezlik tedavisinde güvenle kullanabilrisiniz," deniyor. 'Çocukların tercih ettiği yayınevi' anketi yapılsa, Mavibulut'un ilk sırayı kimselere kaptırmayacağını herkes biliyor. 'Artık Kendim Okuyabilirim' dizisini sadece okumaya yeni başlayanlar değil, küçük yaş grubu da elinden düşürmüyor. Meraklılarına duyurulur: Dizinin 25. yılı ve Mavibulut'un kuruluşunun 30. yılını kutlamak amacıyla dizinin favori kitabı Okula Geç Kaldım üç boyutlu ve hareketli olarak üretildi.

POPCORE ÇOCUK KİTAPLARI
Ödüllü kitap meraklılarına duyurulur: Türkçeye Tostoraman olarak çevrilen dünyaca ünlü kitap kahramanı Gruffalo'nun yazarı Julia Donaldson "Kitap çocuğa hoşça vakit geçirtsin, yeter!" diyor. Kasabanın En Şık Devi, Süpürgede Yer Var mı? ve Nohut Oda Bakla Sofa yayınevinin diğer kaçırılmaması gereken kitapları.

REDHOUSE KIDZ ÇOCUK KİTAPLARI

Yayınevinin bazen Portekiz, bazen Etiyopya bazen de Fildişi Sahili'nden halk masallarını çocuklara taşıyan kitaplarının her biri ayrı bir estetik harikası. Kalebozan Karlo, Dodo'nun Komik Karışımları, İkimiz de Seni Çok Seviyoruz, Çilli... Her biri hem metinleriyle hem de illüstrasyonlarıyla göz dolduruyor. Canını En Çok Ne Yakar'ın ise çocukların kalbinde ayrı bir yeri var.

BİZE ULAŞIN