'Bi dünya' sinemacı İstanbul'u anlatacak

2010 Kültür Başkenti kapsamında Beni Unutma projesi hayata geçiyor. Uluslararası yönetmenler filmlerle İstanbul'un çokkültürlülüğünü yansıtacak

Pazartesi 30.11.2009
ABONE OL
İstanbul 2010 Kültür Başkenti kapsamında çekilmesi planlanan, SABAH'ın mart ayında konu ettiği Hüseyin Karabey'in Beni Unutma film projesi için gün sayılıyor. Proje, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın sinema yönetmenliği tarafından kabul gördü: Genç yönetmenler İstanbul'un kültürel zenginliğini yansıtan kısa filmler çekecek. Türk görüntü yönetmenleri ve oyuncuların çalışacağı filmler ocak ayındaki atölyede şekillenecek ve şubatta çekimlere başlanacak. Beni Unutma projesine dahil olan yönetmenler son yıllarda uluslararası alanda isimleri zikredilen sinemacılar: Paradise Now filmiyle en iyi yabancı film dalında Altın Küre alan ve aynı kategoride Oscar'a aday olan Hany Abu-Assad (Filistin), Like Chief, Like God'un yönetmeni Stergios Niziris (Yunanistan), Kar'la Cannes'da 'eleştirmenler haftası büyük ödülü'nü alan Aida Begic (Saraybosna), Go With Peace Jamil'le Rotterdam Film Festivali'nde ödüle layık görülen Omar Shargawi (Filistin, Danimarka), Ciao Bella ile dikkat çeken Mani Maserrat- Agah (İran, İsveç), kısa filmleriyle tanınan Stefan Arsenijevic (Sırbistan), Eric Nazarian (Ermenistan- ABD) ve Hüseyin Karabey (Türkiye). Görüntü yönetmenleri ise Emre Tanyıldız (Gitmek), Emre Erkmen (Köprüdekiler), Barış Özbiçer (Bal), Feza Çaldıran (Sonbahar), Ercan Özkan (Pus, Fırtına). Projede senarist olarak Jens Jansson ile yönetmen Theo Angelopoulos'un senaristi Petros Markaris çalışacak.

FON OLUŞTURULACAK

Asi Film ile Yeni Sinemacıların gerçekleştireceği Beni Unutma çokkültürlülüğe vurgu yapacak. Yönetmen Karabey "İstanbul ulusal, etnik ve dini farklılıkları binlerce yıldır bünyesinde yaşatıyor. Farklılıkları anlayarak önyargı ve ırkçılığa karşı çıkabileceğimize inanıyoruz" diyor. Pek çok ülkede gösterime girecek olan Beni Unutma'dan elde edilecek gelirle ilk filmlerini çekecek yönetmenler için fon oluşturulacak.