Heyecan verici bir şehir

Pazartesi 30.11.2009
ABONE OL
PROJEYE katılmayı kabul eden yabancı yönetmenlerin ortak noktası, İstanbul üzerine film çekme konusundaki heyecanları.
Aida Begic (Saraybosna): "İlk kez İstanbul'la buluştuğumda medeniyetin beşiğinde olduğumu düşünmüştüm. Farklılıkları ve ortak noktaları besleyen bu şehir bir yandan da bunları tamamen reddediyor. Önemli bir ayrıntı da şehirdeki hareketlilik. Bu muhteşem şehrin hareketliliğini anlatan bu projede bulunmak benim için onur verici."
Stefan Arsenijevic (Sırbistan): "Bu proje, olağanüstü bir kent olan İstanbul'da çekim yapma ve buradan esinlenme fırsatının yanı sıra komşu kültürleri tanıma, yeni kültürel ve artistik ilişkiler kurma imkanı da verecek. Bu nedenle Beni Unutma önemli bir proje."
Hany Abu-Assad (Filistin): "Ben Filistin'de Türk mirasının etkisinde büyüdüm. İstanbul ile özel bir bağım olduğunu buraya gelmeden de hissediyordum. Bu kentle ilgili hikâyeler birer destan. İstanbul bizim kültürümüzün simgesi; nasıl ki New York Batı'nın simgesiyse. Bu projenin bir parçası olduğum için çok heyecanlıyım."
Stergios Niziris (Yunanistan): "Başından beri Beni Unutma projesini heyecan verici ve çok ilgi çekici buluyorum. 'Komşu yönetmenlere' hikâyelerini bölgenin biricik şehri İstanbul'da çekmek, -geçmişte yaşadıklarımıza rağmen- bize sunulan bir fırsat. Bu proje, gündelik yaşamlarımızın aslında ne kadar benzer olduğunu kaçınılmaz olarak bize hatırlatacaktır."