Müzayedenin yıldızı 'Saraylı Kadınlar'

Antik A.Ş.'nin müzayedesinde Alois Schönn'ün İstanbul'da, Eğlenen Osmanlı Saraylı Kadınlar tablosu 825 bin TL'ye satıldı

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL

Antik A.Ş'nin Osmanlı Dönemi tabloları ve eserlerini satışa çıkardığı 259. müzayedesi de büyük ilgi gördü. Satışa çıkan eserlerin hemen hepsi satılırken, en yüksek fiyata alıcı bulan eser 825 bin lira ile Alois Schönn'ün İstanbul'da, Eğlenen Osmanlı Saraylı Kadınlar isimli tablosu oldu. Ressam Burhan Doğançay'ın Mavi Senfoni isimli tablosunun 2.7 milyon liraya alıcı bulduğu müzayededen sonra, koleksiyonerlerin büyük ilgi ile beklediği Antik A.Ş'nin 259.müzayedesi Swissotel'de gerçekleşti. Kıran kırana açık artırmaların yaşandığı müzayede de en büyük ilgiyi Türk ve oryantalist ressamların Osmanlı dönemini belgeledikleri tabloları gördü.

ALICI YURTDIŞINDAN
İstanbul' da saray ve gündelik yaşamı konu alan ve 600 bin liralık açılış fiyatı ile satışa çıkan ünlü oryantalist ressam Alois Schönn'ün İstanbul'da, Eğlenen Osmanlı Saraylı Kadınlar isimli yapıtı 825 bin lira veren ve müzayedeye yurtdışından telefonla katılan alıcının oldu. 700 bin liraya satışa çıkarılan ve en yüksek bedelle alıcı bulunacağı tahmin edilen Halil Paşa'nın Göksu Deresi'ne Bakış ise 724 bin liraya satılırken, ressam Feyhaman Duran'ın Yazmalı Çıplak isimli eseri 525 bin liraya satıldı.

Sultan II. Abdülhamid'in saray ressamı olan ünlü oryantalist Fausto Zonaro'nun Kız Kulesi konulu başyapıtı ise kıran kırana süren 200 bin liralık artırma sonrası 600 bin liraya, İbrahim Çallı'nın Beyaz Elbiseli Kız'ı ise 410 bin liraya alıcı buldu.

Müzayedede dikkat çeken Hilye-i Şerifler 180 bin liraya kadar çıkan fiyatlarla satılırken benzeri müzelerde bile bulunmayan Yıldız Porseleni vazo 110 bin TL veren yeni sahibinin oldu.