'Tsunami yaratmak gibi bir hedef gözetmiyoruz'

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmeni Beyhan Murphy ilk kez projelerini anlattı. Murphy, "2010'da bir yıla yayılan dalgalarla İstanbul'u sanatla buluşturacağız" diyor

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Haziran sonunda, Dr. Dikmen Gürün'ün istifasıyla boşalan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği koltuğuna oturan, Türkiye'de çok sayıda dans gösterisine imza atmış olan İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Baş Koreografı Beyhan Murphy, göreve gelişinin ardından ilk kez SABAH'a konuştu. "İlk ayım 2010'u tanımakla geçti, uykularımın kaçtığı oldu" diyen Murphy, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmeni olarak projelerini anlattı.

2010 bereket getirecek: Bence 2010, İstanbul'un kültür ve sanat hayatına topyekun bereket getiren bir yağmur gibi olacak. İnsanlar görkemli şölenler umuyorlar, ama tsunami yaratmak gibi bir derdimiz yok. Bir yıla yayılan dalgalarla İstanbul'u sanatla buluşturacağız.

25 proje: 163 proje başvurusu yapıldı. Bunlardan 25 tanesi kabul edildi. İşlerimizi iki kategoride topladık: Birincisi çocuk, kadın, genç, engelli, eğitim, araştırma, seyirci geliştirme, profesyonel gelişim ve uluslararası ilişkiler. İkincisi klasik tiyatro, çağdaş tiyatro, geleneksel tiyatro, klasik dans, modern dans ve geleneksel dans. Bir de özel projelerimiz var.

İlk proje 'istanpoli': 2010'un ilk işi garajistanbul'un önerdiği 'istanpoli' olacak. Şubatta başlayacak. Martta Işıl Kasapoğlu ve Semaver Kumpanya'nın 'Çılgın Sanat' projesi var; engelli sanatçılar ve sanatçı olmayan engellilerle tiyatro atölyeleri. 'Yurdum Çocukları' da özel bir bale projesi. 78 yaşındaki Yıldız Alpar, Kadıköy'ün mahallelerini gezerek, aileleri ikna ederek saflarına kattığı çocuklara 10 ay bale eğitimi verecek. Uluslararası Bale Yarışması, Kukla Festivali ve Tiyatro Şenliği bu yıl da geliştirilmiş halleriyle devam edecek. Shaman Dans Tiyatrosu ile '7 Bölge'den 7 Tepe'ye' adlı eğitsel bir proje gerçekleştirdik. 'Sultan-i Seyirlik' diye bir açıkhava gösterisi var. 'Cihangir Insomnia' ise dans, tiyatro, müzik ve komedinin iç içe geçtiği bir sahne şovu. 'Geleceği Biçimlendirmek, Kültürü Biçimlendirmek', gençlerle yapılacak bir tiyatro ve müzik projesi. Yüce SultanDevlet Tiyatrosu'nun İspanyol bir yönetmenle hazırladığı bir oyun. 'Promethiade', Ruhr 2010 ve Yunanistan ile ortak geliştirilen bir performans projesi, Türkiye'den Şahika Tekand katılıyor.


,