Haftanın kültür sanat rehberi

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009 12:25
ABONE OL
Kemençe virtüozu Derya Türkan, çelist Uğur Işık ile Fransız kontrbasçı Renaud Garcia-Fons'un kurduğu ''Minstrel's Era'' grubu, 11 Aralık Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonunda (CRR) sevenleriyle buluşacak. Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'da yaşayan Avrupalılar tarafından 17. yüzyılın ilk çeyreğinde notaya alınan Osmanlı enstrümantal müziği eserlerini çağdaş bir yorumla bir araya getiren grup, konserinde, Osmanlı padişahlarının sarayındaki özel dairesinde dinlemesi için bestelenen eserleri seslendirecek.

Piyanist Philip Glass, 12 Aralıkta CRR'de resital verecek. Glass, konserinde 1976'dan bugüne kadar bir zaman dilimi içinde bestelenen, solo piyano için yazılan eserler ile org ve çeşitli enstrümantal kombinasyonlar için bestelenmiş eserlerin uyarlamalarını yorumlayacak.

''Kültür ve Turizm Bakanlığı Şeb-i Arus'un 736. yılı Ferahfeza Mevlevi Ayini'' 13 Aralıkta CRR'de sahnelenecek. Şef Fatih Salgar'ın yönetimindeki İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Mevlana'nın 736. vuslat yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan konserde 33 yıllık geleneğini devam ettirecek ve Türk musikisi repertuvarının şaheserlerinden biri olan İsmail Dede Efendi'nin Ferahfeza Mevlevi Ayini'ni seslendirecek. Konserin solistleri Serap Mutlu Akbulut ve ut sanatçısı Serhan Aytan ise Türk musikisinin çeşitli dönemlerinden seçtikleri eserlerle müzikseverlerle buluşacak.

Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, 13 Aralıkta CRR'de konser verecek. Düo formatında gerçekleştirdikleri, benzersiz ve ustalıklı türkü yorumları Türk halk müziğinde yeni bir tarzın doğuşuna yol açan Oğur ve Demircioğlu, eski Anadolu türkülerinden oluşan bir repertuvarı seslendirecek.

CRR, 15 Aralıkta eski ve yeni müzikleri ile ''Yansımalar''ı ağırlayacak. 90'lı yılların başından bu yana geleneksel müzikten yola çıkarak günümüze uzanan ve geniş bir yelpazeye açılan sade ve dingin bir müzik anlayışını yorumlayan ''Yansımalar''ın temelini ney sanatçısı Aziz Şenol Filiz ve gitarist ve tanbur sanatçısı Birol Yayla oluşturdu. Konserlerinde ney, gitar, tanbur, kontrabas, çello ve vurmalı çalgılardan oluşan topluluklarıyla sahne alırken yaptıkları proje konserlerde bu oluşuma pek çok müzisyen katılıyor.

Ankara Radyosu halk müziği sanatçısı Muzaffer Ertürk 16 Aralıkta CRR'de ''Şark Türkü Klasikleri'' adlı konserde sevenleriyle buluşacak. Sanatçıya, kanun sanatçısı Turgay Coşkun, ut sanatçısı Hasan Tahsin Sümbüllü, ney sanatçısı Mustafa Eke, keman sanatçısı Ertuğrul Coşkun, bas sanatçısı Abdurrahman Tarikçi, perküsyon sanatçısı Cemil Altun eşlik edecek.

Mevlana'nın 736. vuslat yılı etkinlikleri kapsamında 17 Aralıkta CRR'de Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Topluluğu ''Şeb-i Arus'' töreni gerçekleştirecek. Törende, ''III. Selim'in Suzidilara Ayin-i Şerifi'' sunulacak.

PİYANİST BAVOUZET 16 ARALIKTA RESİTAL VERECEK
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası şef Sascha Goetzel'in yönetiminde 16 Aralıkta Caddebostan Kültür Merkezi'nde, 17 Aralıkta da Lütfi Kırdar Konser Salonu'nda sahne alacak.

Piyanist Jean-Efflam Bavouzet, İstanbul Resitalleri kapsamında 16 Aralıkta Mustafa Kemal Merkezi'nde sahne alacak.

Bas sanatçısı Juan Garcia Herreros, 16 Aralıkta, Sandra Pires ve Tuluğ Tırpan 16 ve 17 Aralıkta, davul ustası Benny Greb 17 Aralıkta Akbank Sanat'ta sahne alacak.

Türk ve Batı müziği enstrümanlarından oluşan, İstanbul'un kültürel zenginliklerini baz alarak, özellikle İstanbul orijinli ya da odaklı musikiyi çağdaş Batılı bir anlatımla sunan ''The Bosphorus Ensemble by Itri Music'' 15 Aralıkta Caddebostan Kültür Merkezi'nde konser verecek.

İstanbul Opera ve Balesi, Giacomo Puccini'nin eserinden Flavio Trevisan'ın sahneye koyduğu ''La Boheme'' adlı operayı, yarın ve 12 Aralıkta Kadıköy Süreyya Operası'nda sahneleyecek.

Süreyya Operası, 12 Aralıkta çocuk müzikali ''Bremen Mızıkacıları'' adlı esere, 15 Aralıkta sezonun ilk dans çeşitlemesi ''Circle of Fifths-Bolero-Paquita'' adlı esere, 16 ve 17 Aralıkta ''Şen Dul'' adlı operete ev sahipliği yapacak.

Piyanist İdil Biret, 14 Aralıkta Süreyya Operası'nda sahne alacak.

Şarkıcı Ferhat Göçer, Darüşşafakalı öğrenciler yararına 16 Aralıkta Türker İnanoğlu Maslak Show Center'da konser verecek. Sanatçının ücret almadan sahne alacağı konserin geliri Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında eğitim gören 800'ü aşkın öğrencinin eğitim masrafları için harcanacak. Ferhat Göçer, programda 100 Darüşşafakalı öğrenciden oluşan koroyla Sezen Aksu'nun ''Bir Çocuk Sevdim Uzaklarda'' isimli şarkısını da seslendirecek.

AFRODİSYAS KAZILARI YARARINA KONSER DÜZENLENECEK
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası
, 11 Aralıkta İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü'nde sahne alacak. Şef Philippe Bender yönetimindeki konserde keman sanatçısı Pelin Halkacı Akın da solist olarak yer alacak. Konserde Ravel'in ''Kaz Ana Süiti'', Mendelssohn'un ''Mi Minör Keman Konçertosu'' ve Schumann'ın ''2. Senfoni''si sunulacak.

Geyre Vakfı tarafından gün ışığına çıkarılarak dünya kültür mirasına kazandırılan Afrodisyas kazıları yararına 12 Aralıkta İTÜ Maçka Yerleşkesi'nde özel bir konser düzenlenecek. Geyre Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç'un ev sahipliğinde gerçekleştirilecek konserde satın alınacak biletler ile bir sanat eseri daha gün ışığına çıkarılacak. Soprano Isabelle Cals'a piyanosuyla Antoine Palloc'un eşlik edeceği gecede, ''Reines'' (Kraliçeler) repertuvarlı bir konser verilecek.

Son albümü ''Autorretrato''nun kapak çekimlerini İstanbul'da gerçekleştiren şarkıcı Monica Molina, 12 Aralıkta, Türk musikisinin usta bestecilerinin seçkin eserlerinden oluşan repertuvarı ile Şevval Sam 15 Aralıkta İşsanat'ta konser verecek.

Sakıp Sabancı Müzesi içindeki The Seed adlı etkinlik merkezi, 15 Aralıkta ''Best Of Classics'' adlı yeni yıl konserine ev sahipliği yapacak. Şef Serdar Yalçın yönetimindeki Yaylı Sazlar Orkestrasının, klasik müziğin sevilen ve unutulmaz eserlerinden oluşturduğu repertuvarını sahneleyeceği ''Best of Classics'' adlı yeni yıl konserinde solist tenor Hüseyin Likos, soprano Otilya İpek, violinist Seda Subaşı, piyanist Ender Ormanlar, çellist Şafak Erişkin Sökmen ve obua sanatçısı Azad Aliyev sahne alacak. Programda Vivaldi, Mozart, Verdi, Puccini, Chopin, Rachmaninoff ve Beethoven'ın eserleri seslendirilecek.

Türk rock müziği sanatçısı Teoman son albümü ''İnsanlık Halleri'' kapsamında 11 Aralıkta Balans Jolly Joker'de, trompet sanatçısı İmer Demirer 12 Aralıkta Babylon'da sahne alacak.

Müzik direktörlüğünü Burçak Çöllü'nün üstlendiği ''Oyunculardan Şarkılar'' orkestrası, 12 Aralık Cumartesi saat 15.30'da, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde izlenebilecek. Ayşegül Aykaç, Sertaç Ayvaz, Enis Bulca, Ceren Gücükatalak, Ali Kakkaç, Barış Kıralioğlu, Anı Sağkan, Metin Sarıkaya, Dilek Türk ve Itır Zeren'in yer aldığı altı müzisyen ve on kişilik çok sesli korodan oluşan topluluk, Damdaki Kemancı (Fiddler on the Roof ), Chicago, Grease, Jeykll and Hyde, Cabaret gibi dünya müzikallerinden örneklerin yanı sıra, tangolar, türküler, kantolar ve Tiyatro Açıkça bünyesindeki oyunlar için bestelenmiş orijinal müzikleri seslendirecek.

TİYATRO
''Örnek suçlar''
adlı oyun Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi'nde, ''Mefisto'' Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde, ''İntiharın Genel Provası'' Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde 16 Aralıkta, ''Ashura'' adlı oyun da Garajistanbul'da 17 Aralıkta izleyiciyle buluşacak.

Max Aub'un yazdığı, Bihter Altay'ın yönettiği, ''Örnek Suçlar'' adlı oyun, 16 Aralık Çarşamba günü Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi'nde sahnelenecek. Sultan Özdemir, Tarık Davutoğlu, Yunus Derin ve Teoman Gül'ün rol aldığı oyunda, Meksika dağlarında yetişen bir mantar türü olan Oaxaca mantarlarının etkisiyle sadece gerçeği söyleyebilen insanların itirafları anlatılıyor.

Meral Ceranoğlu'nun yönettiği, ''Oyun Deposu'' ekibinin oluşturduğu, ''Çirkin İnsan Yavrusu'' adlı oyun, 14 ve 15 Aralıkta Kumbaracı 50'de sahneye konulacak.

Berkun Oya'nın hem yazıp hem yönettiği ''Bomba'' adlı oyun, 14 Aralık Pazartesi günü Garajİstanbul'da izlenebilecek.

Harry Gibson'ın Irvine Welsh'in aynı adlı romanından sahneye uyarladığı ve Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği ''Trainspotting'' adlı oyun, 14 Aralık Pazartesi günü Kocamustafapaşa Çevre Tiyatrosu'nda gösterilecek. Tansu Biçer, Asil Büyüközçelik, Ahmet Kaynak, Nadir Sarıbacak, İrem Erkaya, Çelik Bilge ve Yavuz Pekman'ın rol aldığı oyunda, eroin bağımlılarının yaşamın ve ölümün kıyısındaki hayatları konu alınıyor.

Turgut Özakman'ın yazdığı ''Diriliş'' adlı eser, 17-18 Aralıkta Haldun Dormen Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

Sanatseverler hafta boyunca ayrıca ''Olacak Şey Değil'' adlı oyunu Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde, ''Şeylerin Şekli'' adlı oyunu Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde, ''Sen Olmasaydın'' adlı oyunu Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, ''Van Gogh'' adlı oyunu Kumbaracı 50'de, ''Kaygan Zemin'' adlı oyunu Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, ''Dinmeyen Alkışlar'' adlı oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kerem Yılmazer Sahnesi'nde, ''Dar-Alan'' adlı oyunu Rengahenk Sanat Evi'nde, ''Marx`ın Dönüşü'' adlı oyunu Caddebostan Kültür Merkezi'nde, ''Evliliğe Gelinceee!'' adlı oyunu Büyükçekmece Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde, ''İyi Günde Kötü Günde'' adlı oyunu Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, ''Dobrinja'da Düğün'' adlı oyunu ise Tiyatro Pera Eren Uluergüven Sahnesi'nde izlemeye devam edecek.

ŞEHİR VE ÇOCUK TİYATROLARI
Klaus Mann'ın yazdığı, Ariane Mnouchkine'nin sahneye koyduğu, Ragıp Yavuz'un yönettiği ''Mefisto'' adlı eser, 16 ve 17 Aralık tarihlerinde Şehir Tiyatroları Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek. Ali Gökmen Altuğ, Aslı Aybars, Aslıhan Kandemir, Buket Yanmaz Kubilay, Çağrı Özgür Hün, Ece Yıldız, Ertuğrul Postoğlu, Kutay Kırşehırlıoğlu, Levent Yılmaz, Mert Tanık, Murat Coşkuner, Nevzat Çankara ve Nurdan Gür'ün rol aldığı oyunda, 1923-1934 yılları arasında Nazi Almanyasında mesleki tutku uğruna kişiliğini, bir zamanlar baş düşmanı olduğu ideolojiye, nazizme satan bir tiyatro sanatçısının gerçek yaşam öyküsü anlatılıyor.

Duşan Kovaçeviç'in yazdığı, M.Nurullah Tuncer'in yönettiği ''İntiharın Genel Provası'' adlı oyun, 16 ve 17 Aralıkta Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi'nde gösterilecek. Bennu Yıldırımlar, Bora Seçkin, İbrahim Can ve Serhat Kılıç'ın rol aldığı oyunda, her şeyini kaybetmiş olan mutsuz bir adamın intihar etmek istediği bir anda gelişen ilginç olaylar irdeleniyor.

Cüneyt Çalışkur'un yazdığı ''Kredi Kartı-Vak'a aaaaa!'' adlı eser, 15-18 Aralık tarihlerinde Üsküdar Tekel Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak. Oyunda Uğur Polat rol alıyor.

Küçük tiyatro severler ise hafta boyunca ''Tiyatro Mie Aralık Ayı Oyunları''nın sahnelediği ''La Fontaine'den Öyküler''i Atatürk Fen Lisesi Tiyatro Salonu'nda, Selim Canpolat'ın hem yazıp hem yönettiği ''Birlikte Oynayalım Çocuk'' adlı oyunu da 12 Aralık Cumartesi günü Büyükçekmece Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde izleyebilecek.

MÜZİKAL VE OPERA
Mustafa ve Övül Avkıran'ın hem tasarladığı hem yönettiği ''Ashura'' adlı oyun, 17 Aralık Perşembe günü Garajİstanbul'da izleyiciyle buluşacak. 12 Anadolu dilinde 25 göç şarkısı söylenen oyunun sahnelendiği her gece Garajistanbul'da aşure kazanı kaynayacak ve oyuncular, seyircilere aşure servisi yapacak. Yüzlerce yılda oluşan sözlü miras ile resmi tarih bilgisinin müzik-tiyatro tanımı içinde yeniden sorgulandığı eserde, Övül Avkıran, Mustafa Avkıran oynuyor, Sema, İhsan Kılavuz ve Harun Ateş ise şarkıları seslendiriyor.

Ayrıca hafta boyunca ''Bremen Mızıkacıları'' adlı çocuk müzikali, 13 Aralık Pazar günü Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi'nde izlenebilecek.

Murat İpek'in yazdığı, Ali Cem Köroğlu'nun yönettiği, Harun Ateş'in oynayıp seslendirdiği ''Dar-ül Love'' adlı operet, 12 Aralık Cumartesi günü Garajistanbul'da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

SERGİ
Tiyatro sanatçısı Yaman Tüzcet'in, barışı ve ''barış savaşçıları''nı tuvallerinde yorumladığı yağlı boya çalışmalarından oluşan ''Günaydın Barış'' adlı kişisel resim sergisi, 14 Aralık Pazartesi günü Çiçek Bar'da sanatseverlerle buluşacak.

Alman fotoğraf sanatçısı Karen Stuke'nin Türkiye'de ilk kez gerçekleştirdiği ''Şehir Işıkları'' adlı solo sergisi hafta boyunca sanatseverler tarafından EL'PS'S Gallery'de ziyaret edilebilecek.

Türk çağdaş sanatının önde gelen sanatçılarından Ömer Uluç'un ''Parçalanmanın Kimyası-Sağ El, Sol El Desenleri'' adlı sergisi, 10 Aralıktan itibaren Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde 13 Aralık Pazar gününe kadar açık kalacak.

Cansen Ercan'ın, ''27. Kişisel Sergisi'', 11 ve 12 Aralık günleri Harmony Sanat Galerisi'nde gösterilecek.