İstanbul 16 Ocak'ta resmen Avrupa Kültür Başkenti olacak

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesine 16 Ocak'taki görkemli bir açılışla start verilecek. 2010 boyunca toplam 451 proje hayata geçirilecek

Cuma 11.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009
ABONE OL
2010'a sayılı günler kala İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı yıl içerisinde hayata geçirilecek projeleri toplu olarak ilk defa açıkladı. Dün İstanbul'daki Hilton Oteli'nde düzenlenen basın toplantısına, Devlet Bakanı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç katıldı. Ajans'a, kurulduğu günden bu yana toplam 2.272 adet proje başvurusu yapıldığını belirten Avdagiç, Yürütme Kurulu'nun toplam 451 projeye destek verilmesini kararlaştırdığını söyledi.

372 MİLYON TL'LİK BÜTÇE

Avdagiç 451 projeden 132'sinin tamamlandığını, 90 projeyle ilgili faaliyetlerin devam ettiğini, kalan 232 projeyi de 2010 yılı içerisinde gerçekleştirmeye çalışacaklarını belirtiyor. Projeler için Ajans'ın ayırdığı toplam bütçe ise 372 milyon 390 bin 964 TL.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinin açılış tarihi 16 Ocak olarak belirlendi. Büyük bir açılış etkinliği ile projeye start verilecek.

İstanbul'u dünya gündemine taşımak için 16 Ocak, Büyük Açılış Etkinliği ve 6 Eylül 2010, U2 İstanbul Konseri düzenlenecek. Kültür ve sanatı tüm İstanbullular için erişilebilir kılmak için de Taşınabilir Sanat, İstanbul Mimarisinin Müziği, İstanbul'un Ustaları, İstanbul Sokakta Eğleniyor, Gönüllü Programı, Adalar Müzesi, Uluslararası Şiir Festivali gibi projeler hayata geçirilecek. İstanbul'da Yaşıyor ve Çalışıyor, Promethiade, Europe on Water ile Avrupa Yazarlar Parlamentosu gibi projelerle de kültür ve sanat üzerinden Avrupa ile daha yakın ve daha uzun soluklu ilişkiler geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca İstanbul'un kültür-sanat altyapısının iyileştirilmesi amacıyla İstanbul, Hasanpaşa: Gaz Fabrikasından Sanat Merkezine, Kadırga Sanat Üretim Merkezi, Geleneksel Türk Kitap Sanatları: Bugünün Ustaları Sergisi, Turkish Music Instruments, Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı, İstanbul 2010 Eğitim Programı ile İstanbul 1910- 2010 gibi projeler düzenlenecek. Kentin tarihsel ve kültürel mirasının korunması ve iyileştirilmesi Ajans'ın bir başka hedefi. Bunun için Yenikapı Vizyonu/Yenikapı: Seyir Terası ve Sergiler, Suri Sultani Stratejik Planı, Yeraltında Devrim, Tarihi Yarımada ve Surlar UNESCO listesinde ile, Küçükyalı Arkeoloji Parkı, Topkapı Sarayı Restorasyon Çalışmaları, Süleymaniye Darüşşifa Binası'nın restorasyonu gibi çalışmalar yapılacak.

Sanat üretimini gençleştirmek, çeşitlendirmek, ve yenilikçiliği teşvik etmek hedefine yönelik olarak, Dans Platform İstanbul/Danslab, Dürbünümde 1001 İstanbul, Amber Sanat ve Teknoloji Platformu ile Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği, Canlandıranlar Yetenek Kampı, Gelecekten Masallar gibi projeler programda yer alıyor.