Müzayedenin yıldızı Karpuzlu Natürmort

İstanbul'da gerçekleştirilen "Özel Koleksiyonlar" müzayedesinde Süleyman Seyyid'in Karpuzlu Natürmort'u 1 milyon 300 bin TL' ye satıldı

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Yılın son günlerine girerken, 2009'un önemli müzayedelerinden biri, önceki gün Portakal Sanat ve Kültür Evi'nde düzenlendi. Özel Koleksiyonlar Müzayedesi başlığı altında gerçekleşen açık artırmada, Türk resminin büyük ustalarından Süleyman Seyyid'in Karpuzlu Natürmort tablosu 1 milyon 300 bin liraya alıcı bularak müzayedenin en pahalı eseri oldu. Tabloyu, müzayedeye telefonla katılan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kişi satın aldı.

Müzayedede Türk resminin kurucusu Osman Hamdi Bey'in tabloları önemli bir yer tuttu. Ressamın eşini resmettiği Naile Hanım'ın Portresi 500 bin TL'ye Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi tarafından satın alınarak müzedeki Osman Hamdi resim koleksiyonundaki yedinci eser oldu. Yine Osman Hamdi Bey'e ait Camiden Çıkanlar tablosu 375 bin, Harap Kapı tablosu ise 280 bin liraya alıcı buldu.

Özel Koleksiyonlar Müzayedesi'nde ayrıca Hoca Ali Rıza'nın Sapanca, Halil Paşa' nın Bostancı Sahilinde Oyun Oynayan Çocuklar ve Bostancı Sahilinde Aile ile Haliç tabloları, Mahmud Cuda'nın Selimiye Camii Önünde Kırkpınar tablosu, Şevket Dağ'ın Ayasofya Son Cemaat Yeri tablosu, İzmir Büyükşehir eski Belediye Başkanı merhum Ahmet Piriştina'nın koleksiyonundan Nedim Günsür'ün eserlerinin de aralarında bulunduğu 153 eser satışa sunuldu.

Müzayede modern ve çağdaş Türk resminin ünlü ressamlarından Fikret Mualla, Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Abidin Dino, Nuri İyem ve Burhan Doğançay'ın eserleri de yer aldı.

Daha önce müzayede listesinde bulunan, ancak "satışı sakıncalı bulunduğu" gerekçesiyle listeden çıkarılan Abbasi Halifesi El Muntasır tarafından yaptırılan 800 yıllık Kâbe anahtarı ise açık artırmaya çıkmadı.