Bathonea 2009'un en önemli keşiflerinden

İstanbul'daki Bathonea antik kenti, 2009'un en önemli arkeolojik keşifleri sıralamasında ilk 15 içinde yer aldı

Perşembe 17.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
İstanbul'un ikinci tarihi yarımadası olarak kabul edilen Küçükçekmece'de bulunan Bathonea antik kentindeki kazılar dünyanın ilgisini çekiyor. Öyle ki, Bathonea antik kenti, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün resmi yayınında 2009 yılının en önemli keşifleri sıralamasında ilk 15 içinde yer aldı.

Kocaeli Üniversitesi'nden Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında ağustos ayında başlayan kazıları inceleyen Amerikan Arkeoloji Ensititüsü'nde görevli ABD'li akeolog Dr. Mark Rose, kazıyla ilgili Amerikan Arkeoloji Dergisi'nde bir yazı kaleme aldı.

Kazı sırasında ortaya çıkan buluntular nedeniyle İstanbul'un yeni tarihi yarımadası olarak nitelendirilen bölgenin önemine vurgu yaptığı yazısında Dr. Rose, şu ifadelere yer verdi: "Klasik dönem kalıntıları iki adet liman ve kilometrelerce uzanan sahil duvarlarını da içeriyor. Büyük olan liman, uzun dalgakıranı ve feneriyle milattan önce 4. yüzyıla tarihlenebilir. Önemli bir liman olduğu açık bir şekilde görülüyor. Daha sonraya tarihlenen kalıntılar arasında Helenistik çanak- çömlek parçaları da var. Milattan önce 2. yüzyıla ait Korint sütun başlığı ise bu döneme ait önemli bir binanın varlığına işaret ediyor."

Kazılarla ilgili açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ise kazı çalışmaları için kaynak arayışlarının devam ettiğini ve konuyla ilgili İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'na proje sunduklarını söyledi.