Haftanın kültür sanat rehberi

Perşembe 17.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009 13:23
ABONE OL
Türk rock müziği grubu Moğollar, ''Umut Yolunu Bulur'' adlı yeni albümleri kapsamında 5 yıl aradan sonra 24 Aralıkta sevenleriyle buluşacak. Geçen yıl 40. sanat yılını kutlayan Cahit Berkay, Taner Öngür, Engin Yörükoğlu ve Serhat Ersöz'den oluşan çekirdek kadrosuna 2008 yılında Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca'yı, bu yıl da Utku Ünal'ı ikinci davulcu olarak katan Moğollar'a, Jolly Joker Balans ev sahipliği yapacak. Moğollar'ın 11 stüdyo albümü ''Umut Yolunu Bulur'' 12 yeni şarkı içeriyor. Albümde söz ve müziği Cahit Berkay ve Taner Öngür'e ait olan şarkıların yanı sıra Nazım Hikmet ve Can Yücel'in şiirlerinden etkilenerek hazırlanan 5 şarkı bulunuyor.

Aylin Şengün Taşçı'nın sanat yönetmenliğini yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu, 18 Aralık Cuma günü Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda konser verecek. Topluluk, Prof. Dr. İskender Pala'nın anlatımı eşliğinde, bestelenmiş divan şiirlerini yorumlayacak.

Klarnet sanatçısı Sharon Kam ile piyanist Itamar Golan 21 Aralıkta, İtalyan aktris, şarkıcı ve söz yazarı Lina Sastri 23 Aralıkta CRR'de konser verecek.

I. Murat'ın 1363'te kurduğu, II. Murat, Fatih Sultan Mehmet ve II. Bayezıt'ın geliştirip bir saray üniversitesi haline getirdiği ve 1833'te II. Mahmut tarafından kapatılan ''Enderun''dan yetişmiş bestecilerin ve onların yetiştirdiği öğrencilerinin enstrüman için besteledikleri nağmeler ''Saz-Enderun Topluluğu'' tarafından 22 Aralıkta CRR'de seslendirilecek.

Şef Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası ''İki Gezgin, İki Yıldönümü'' adlı konserle 24 Aralıkta CRR'de sevenleriyle buluşacak. Orkestraya keman sanatçısı Andrea Tyniec ve piyanist Gloria Campaner eşlik edecek.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 18 Aralıkta İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka yerleşkesinde konser verecek. Şef, Alexander Rahbari yönetimindeki konserde, soprano Gabriela Palikruscheva ve bas sanatçısı Ali Haydar Taş sahne alacak. Konserde Çaykovski'nin eserleri seslendirilecek.

URSULA RUCKER 19 ARALIKTA SAHNE ALACAK
Türk pop müziği sanatçısı Fatih Erkoç, 22 Aralıkta Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde konser verecek.

''Zor'', ''Benmişim'', ''Sukut-u Hayal'' şarkılarıyla hafızalarda yer eden Nev 18 Aralıkta, rock müzik grubu Kolpa ile pek çok grupla çalışan ancak farklı işler yapmak isteyen 5 kadının bir araya gelmesiyle sinerjisini oluşturup, repertuarını 80'lerin hitleri, 90 ve 2000'lerin sevilen pop funk disco parçalarıyle zenginleştiren Woohoo da 19 Aralıkta Jolly Joker Balans'ta sahne alacak.

Santralistanbul, 19 Aralıkta hip hop türünün şairane temsilcisi Ursula Rucker'ı ağırlayacak. Sanatçı, piyanoda Wendel Patrick ve gitarda Timothy Motzer ile ''Ursula Rucker Ruckus Soundsysdom'' adını taşıyan son albümünün konseri çerçevesinde sevenleriyle buluşacak.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden Hadise 19 Aralıkta, Türk pop müziği sanatçısı Nil Karaibrahimgil 21 Aralıkta Bostancı Gösteri Merkezi'nde konser verecek.

İlhan Erşahin, albüm çıkarması beklenen projesi ''Istanbul Sessions''ı Alp Ersönmez, Turgut Alp Bekoğlu, İzzet Kızıl ve Erik Truffaz ile 18 Aralıkta Babylon'da sahne alacak.

''Anadolu'nun Kayıp Şarkıları'' 22 Aralıkta Babylon'da seslendirilecek. Müzik ve sinemadan oluşan ''Anadolu'nun Kayıp Şarkıları'' projesi kapsamında, Anadolu'nun çeşitli yörelerinden insanların kendi kendilerine söyledikleri şarkı ve danslar üzerine kurulu bir belgesel hazırlandı. Konserde Nezih Unen'in başını çektiği bir grup müzisyen bu görüntülerin üzerine şarkılarını söyleyecek.

Viyolonsel sanatçısı Ramon Jaffe, 23 Aralıkta Akbank Sanat'ta sahne alacak.

''Soul ve funk müziğin babası'' kabul edilen James Brown 3. ölüm yıl dönümünde 24 Aralıkta Studio Live Technik'te anılacak.

''MEVSİMLER ORATORYOSU'' 22 ARALIKTA
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Kadıköy'deki Süreyya Operası'nda 18 ve 19 Aralıkta Verdi'nin ''La Traviata''
adlı operasını, 20 Aralıkta çocuk müzikali ''Bremen Mızıkacıları''nı, 23 Aralıkta ''Şen Dul'' adlı opereti ve 24 Aralıkta sezonun ilk dans çeşitlemesi ''Circle of Fifths-Bolero-Paquita'' adlı eseri sahneleyecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ''2009 Haydn Yılı'' etkinlikleri çerçevesinde müzikal olarak hazırladığı, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kışın anlatıldığı aryalar, recitatifler, koro ve ansambllardan oluşan ''Mevsimler Oratoryosu''nu 22 Aralıkta Süreyya Operası'nda seslendirilecek.
**
Özen Yula'nın yazıp yönettiği ''Ay Tedirginliği'' adlı oyun, 19 Aralık Cumartesi günü Duru Tiyatro'da prömiyer yapacak. Sezin Akbaşoğulları ve Bekir Aksoy'un başrollerini paylaştığı eserde, bir kadın, bir adam, bir giz ve birçok cinayet ele alınıyor.

Celal Mordeniz'in yönettiği, Oğuz Arıcı, Celal Mordeniz ve Erdem Şenocak'ın sahneye uyarladığı ''Tehlikeli Oyunlar'' adlı oyun, 18 Aralıktan itibaren hafta boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi İşletme Fakültesi Tiyatro Salonu'nda tiyatroseverlerle buluşacak.

Gogol'un klasikleşen yapıtı ''Müfettiş'', 19 Aralıkta Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde izlenebilecek. Çarlık Rusyasındaki yozlaşmış bürokratik yapı ve soylular sınıfının çıkar ilişkileri, aymazlık, dedikoduculuk, adam satmacılık gibi konuların eleştirildiği eserde, Onur Sarıgül, Enis Bulca, Dilek Türk, Anı Sağkan, Ali Kakkaç, Metin Sarıkaya, Itır Zeren, Barış Kıralioğlu, Gülcan Uçar Tutkun, Onur Kaplan, Ceren Gücükatalak, Begüm Kaya ve Burkay Dokuyucu rol alıyor.

Savaş Dinçel'in yazdığı, Mehmet Çelik'in yönettiği ''Uçurtmanın Kuyruğu'' adlı oyun, 19 Aralıkta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sahnelenecek.

Kerem Yılmaz'ın yönettiği, Francis Veber'in yazdığı, Özgür Bakar'ın sahneye uyarladığı ''Salaklar Sofrası'', 23-25 Aralık tarihleri arasında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluşacak. Oktay Doğan ve arkadaşlarının Çarşamba günlerini ''Salaklar Sofrası Günü'' ilan etmeleriyle gelişen olayların anlatıldığı oyunda, Arif Kuru, Aykut Yavuz, Elif Kasapçopur, Kerem Yılmaz, Şükriye Yılmaz, Ufuk Tuncer rol alıyor.

Sumru Yavrucuk'un yönettiği, Okan Çabalar'ın yazdığı ''Haletiruhiye'' adlı oyun, 19 Aralıkta KargART Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşacak. Aslı Şahin, Suat Ünaldı, Egemen Balkanlı ve Okan Çabalar'ın oynadığı eserde, her türlü güncel sorun, ince bir alayla, iğneleyici, yerici, taşlayıcı bir tutumla ele alınarak toplum eleştirisine yönelen ezgiler, güldürmek ve eğlendiriciliğinin yanında düşündürmeyi amaçlıyor.

Gürcistan kültüründen etkilenen Amerikalı yapımcı Jim Lowe ve Fransız yönetmen Pascal Jourdan tarafından kurulan ''Samaia'' yani ''Gürcistan Efsaneleri'', 18 ve 19 Aralık günleri Türkiye'de ilk defa Türker İnanoğlu Maslak Show Center'da sanatseverlerle buluşacak. Dünya turnesi kapsamında Türkiye'ye gelen ''Samaia''da, iyilik ve kötülüğün, savaş ve zaferin, sevgi ve düşmanlığın, yaşam ve ölümün, Gürcistan halkının şeref ve cesaretinin öyküsü, Gürcistan dansının tüm incelikleri seyirciye yansıtılıyor ve danslı skeçlerle gerçek olaylar anlatılıyor.

KOMEDİ OYUNU
Levent Ünal'ın yönettiği, ünlü tiyatro yazarı Ray Cooney'in en bilinen eserlerinden biri olan ''Kaç Baba Kaç'' adlı eser, 18 Aralık Cuma ve 19 Aralık Cumartesi günü Bahçelievler Kültür Merkezi'nde sahnelenecek. ''Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu''nun yeni oyununda, Cengiz Küçükayvaz, Levent Ünsal, Züleyha Karyağdı, İrfan Kangı, Birgül Ulusoy, Cüneyt Sarıhan, Tolga Öz, Serap Üstün, Atilla Pakdemir, Gazanfer Ündüz ve Nurcan Elver rol alıyor. Oyunda, bir hastanede geçen olaylar mizahi bir üslupla yansıtılıyor.

Emre Coşkun'un yazıp yönettiği 2 perdelik ''Tevellütten Mütevellit'' adlı oyun, 19 Aralıkta TİM Fettah Aytaç Salonu'nda sahnelenecek. Emre Coşkun ve Şafak Değerli'nin rol aldığı eserde, gerçek ile hayal arasındaki ince çizgi sahneye taşınıyor.

ÇOCUK OYUNLARI
Minik tiyatroseverler, genel sanat yönetmenliğini Ercüment Doğan'ın yaptığı 5Taş Çocuk Tiyatrosu'nun sahnelediği ''Akıl Adası'' adlı oyunu, hafta sonu Bahçelievler Kültür Merkezi'nde izleyebilecek. Nedim Doğan'ın yazıp yönettiği oyunda, okuma-yazma ve öğrenme çabası öğretici bir üslupla ele alınıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülü'nü alan ''Tiyatro Yeniden'' grubunun ''Parmaklarım Konuşuyor'' adlı yeni oyunu, hafta sonu Kozyatağı Atacan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek. Dersu Yavuz Altun'un yazıp yönettiği oyunda, Çağlar Tüfekçi, Neylan Özgüle, Öze Solak, Erdem Üstün, Özgür Öksüz ve Emre Saka rol alıyor. Müzik ve danslarla zenginleştirilen oyunda, çocukların sağlıklı bir gelecek için mikroplarla savaşı anlatılıyor.

SERGİ VE OPERA
''Bir Usta Bir Dünya: Sait Maden'' adlı kitap sergisi, 18 Aralıktan itibaren hafta boyunca Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu'nda ziyaretçilere açık olacak.

Safiye Mine Erdurak'ın ''Kaç Zaman?'' adlı resim sergisi, 19 Aralıktan itibaren hafta boyunca Galeri Artist Çukurcuma'da ziyaret edilebilecek.

Nebahat Karyağdı'nın ''Çocuk Düşleri-m'' adlı resim sergisi, 22-25 Aralık tarihleri arasında Nebahat Karyağdı Atölyesi'nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Orkestra şefliğini Antonio Pirolli'nin yaptığı ''Mevsimler'' adlı operet, 22 Aralık Salı günü Kadıköy Süreyya Operası'nda sanatseverlerle buluşacak.