Nefertiti paylaşılamıyor

Mısır ile Almanya arasındaki 'savaş' kızışıyor: Almanya, eserin yolda zarar görebileceğini ileri sürerek, Nefertiti büstünü geri isteyen Mısır'ı reddetti

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009
ABONE OL
Mısır son yıllarda, çalındığını iddia ettiği tarihi eserlerini geri almak için yoğun mücadele veriyor. Dünyanın pek çok ünlü müzesinde Mısır'a ait binlerce tarihi eser bulunduğunu söyleyen Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Zahi Havas, son olarak Almanya'dan Kraliçe Nefertiti'nin büstünü geri istedi. Ancak Alman yetkililer, Mısır makamlarının Kraliçe Nefertiti'nin büstünü geri almak için yaptığı başvuruyu, antik eserin yasal yollarla ülkeye getirildiği ve nakliye için 'fazla kırılgan' olduğu gerekçesiyle reddetti.

Kahire daha önce 1930'da, yaptığı kazılar sırasında büstü 1913'te bulan Alman arkeolog Ludwig Borchardt tarafından Almanya'ya taşınan 3500 yıllık büstü geri almak için başvuruda bulunmuş ve yine olumsuz yanıt almıştı.

Nefertiti büstü, Almanya'nın başkenti Berlin'de yaklaşık 70 yıldır kapalı olan, İkinci Dünya Savaşı sırasında maruz kaldığı bombardımanda ağır hasar gören, ancak altı yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından ekimde kapılarını yeniden ziyaretçilere açan 'Neues Museum'un yıldızı. Yaşadığı dönemde güzelliğiyle ün salan Kraliçe Nefertiti'nin M.Ö. 14. yüzyılda kireç taşından yapılan büstü, müzenin kuzey yakasında yer alan kubbe tavanlı özel bir odada sergileniyor.

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Zahi Havas, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan tarihi ve kültürel eserleri topraklarına geri getirmek için çaba harcıyor. Havas, geçtiğimiz aylarda da Fransa'nın Louvre Müzesi'ne 'savaş' açmıştı. Havas, çalınan eserleri iade edilene kadar bu müze ile tüm ilişkilerini askıya aldıklarını duyurmuştu. Ancak Fransa ve müze yetkililerinin geri adım atmasıyla görüşmeler yeniden başlamış ve Fransa bazı tarihi eserleri iade etmeyi kabul ettiklerini duyurmuştu.

ALTI ÖNEMLİ ESER

Kahire, özellikle ülkenin simgesi haline gelmiş, aralarında Nefertiti büstünün de bulunduğu en önemli altı eseri geri alabilmeyi umuyor. Bunlar arasında 2200 yıllık Rosetta Taşı bulunuyor. 1802 yılında ülkenin Akdeniz kıyısına yakın bir yerde bulunan taş halen İngiltere'de, British Museum'da sergileniyor. Havas'ın Mısır'a getirmeye çalıştığı diğer eserler ise Louvre'da bulunan Dendera Burcu ve İtalya'nın Torino kentindeki Mısır Müzesi'nde sergilenen 2. Ramses büstü.

Ayrıca Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde sergilenen ve Kefren Piramidi'ni inşa ettiği tahmin edilen Anchhaf ile Almanya'nın Roemer Peliaeu Müzesi'nde bulunan Keops Piramidi'ni yapan Firavun Keops'un yeğeni Hemiunu'nun büstünü getirmek için de Mısır büyük bir gayret gösteriyor. Havas, Giza Piramitleri'nin dibinde inşa edilen Büyük Kahire Müzesi'nin açılış tarihi olan 2012'ye kadar önemli eserleri ülkesine getirerek bu açılışa yetiştirmeye çalıştığını ifade ediyor.

Mısır, Fransa ve ardından İngilizler tarafından işgal edildiği 19. yüzyıldan itibaren başlayan tarihi eser kaçakçılığının önüne geçmek için sert önlemler alıyor. Ülkede tarihi eser kaçakçılarına 25 yıl hapis cazası uygulanıyor. Ancak hala çok sayıda eser ülke dışına çıkarılarak karaborsada satılıyor.