Haftanın kültür sanat rehberi

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 13:12
ABONE OL
Kanadalı yazar Eugene Strickland'ın yazdığı ''Kraliçe Lear'' adlı oyun, Yıldız Kenter yönetiminde Türkiye'de ilk kez 2-7 Ocak tarihleri arasında Kenter Tiyatrosunda tiyatroseverlerle buluşacak. Yıldız Kenter ve Sedef Şahin'in baş rollerini paylaştığı oyunda, yaşlılığın gençlikle büyümesi, umarsız gençliğin ise bir ihtiyarla hayatı tanıyıp umudu keşfetmesini konu ediliyor.

Yiğit Sertdemir'in yazıp yönettiği ''Öldün, Duydun mu?'' adlı oyun, 2 Ocak Cumartesi gününden itibaren hafta boyunca Kumbaracı50'de izleyiciyle buluşacak. Aslı Can Kortan, Erkan Kortan ve Gülhan Kadim'in oynadığı eser, büyük bir gürültüyle gözlerini açan bir adamın, kendini hiç bilmediği tuhaf bir yerdeki banyo küvetine gömülü bulmasıyla başlıyor.

Tiyatroseverler, özel tiyatrolarda hafta boyunca ayrıca Leslie Stevens'in yazdığı, Levent Öktem'in yönettiği ''Evliliğe Gelinceee!'' adlı oyunu 2 Ocakta Beşiktaş Kültür Merkezinde, Maral Ceranoğlu'nun yönettiği ''Çirkin İnsan Yavrusu'' adlı oyunu ise 3 Ocak Pazar günü Kumbaracı 50'de izlemeye devam edecek.

ŞEHİR VE ÇOCUK TİYATROLARI
Kemal Bekir'in Nahid Sırrı Örik'in romanından uyarladığı, Engin Güremen'in yönettiği ''Düşüş'' adlı eser, 7 Ocak Perşembe günü Kadıköy Haldun Taner Tiyatrosunda sahnelenecek. Ali Karagöz, Caner Candarlı, Çağım Defne Gürmen Üstün, Engin Coşkun, Engin Güremen, Erkan Sever, Gökhan Eğılmezbaş, Haşmet Zeybek, Samet Hafızoğlu, Melike Altınbaran, Murat Derya Kılıç, Oya Palay, Rahmi Elhan, Toron Karacaoğlu ve Yavuz Şeker'in rol aldığı oyunda, insanın toplumsal değişimler karşısındaki duruşu eleştirel bir gözle ve çok yönlü biçimde ele alınıyor.

Küçük tiyatroseverler ise hafta boyunca Tiyatro Mie'nin sahneye koyduğu ''Tiyatro Mie Ocak Ayı Oyunları''2 Ocak Cumartesi gününden itibaren Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde, ''Benim Komik Dedişlerim'' adlı oyunu Barış Manço Kültür Merkezinde, Brigitte Sanner'in yazdığı ''Ben Bir Kurbağayım'' adlı oyunu ise Şişli Cevahir Genç Kuşak Sahnesinde izleyebilecek.

SERGİ
Özden Odman'ın, Türk kahvesinden esinlenerek, kahve içildikten sonra fincanda oluşan özgün çizgi ve sembolleri sanatsal görsellik olarak büyük boyutlu resimlerine taşımasıyla oluşturduğu ''kahVesaire telVesile'' adlı kişisel resim sergisi, 5 Ocak Salı günü İSO-Odakule Sanat Galerisinde sanatseverlerle buluşacak.

Özgür Korkmazgil'in iddialı kompozisyonlar ile pornografi kavramını sorguladığı, Türkiye'de ilk kez yapılan 3-D (3 boyutlu) video çalışmasıyla desteklenen ''18'' isimli sergisi, 7 Ocak Perşembe gününden itibaren hafta boyunca Casa Dell'Arte Galeride ziyaretçilere açık olacak.

Alper Demir, Çağdas Erçelik, İbrahim Koç, Fırat Neziroğlu, Gönül Nuhoğlu, Rajesh Ram, Seydi Murat Koç ve Ardan Özmenoğlu'nun içinde bulunduğu bir grup sanatçının oyun kavramını kendine özgü tarzlarıyla ele aldığı ''CDA@Play'' adlı sergi, 7 Ocaktan itibaren hafta boyunca CDA Projectste sanatseverlere açık kalacak.

OPERA VE KONSER
Bu hafta operalarda Heinz Wunderlich'in yazdığı, Nazlı İktu'nun sahneye koyduğu ''Bremen Mızıkacıları'' adlı operet, 3 Ocak Pazar günü Kadıköy Süreyya Operasında gösterilecek. Konserde, Berk Özbek, Ali Haydar, Betül Görgülü, Gülgün Özyiğit, Utku Bayburt, Ahmet Baykara, Nine Nursel Dinler, Neslişah Oral, Cengiz Arslan, Alp Köksal, Mehmet Tıknaz, Fatih Çakmak ve Uğur Yazar yer alıyor.

Markus Baisch'in şefliğini yaptığı, Recep Ayyılmaz'ın sahnelediği ''Don Pasquale'' opereti, 6 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Süreyya Operasında izlenebilecek. Ünlü İtalyan opera bestecisi Gaetano Donizetti'nin en yetkin örneklerinden biri sayılan eser, ilerlemiş yaşına rağmen çapkınlıktan vazgeçmeyip 70'inden sonra eş aramaya kalkan geçkin müzmin bekar Don Pasquale ile onu zekasıyla alt eden genç ve güzel Norina'nın komik öyküsünü konu ediyor. Eserde, Hande Soner, Özlem Soydan, Ayten Telek, Caner Akın, Arda Doğan, Caner Akgün, Önay Günay, Kenan Dağaşan ve Ali İhsan Onat yer alıyor.

Barok keman sanatçısı Helene Schmitt, ''Akbank Barok Sanat Günleri'' kapsamında 7 Ocak Çarşamba günü konser verecek. Sanatçı konserinde, Bach'ın eserlerini seslendirecek.

Pop müzik sanatçısı Göksel, son albümü ''Ay'da Yürüdüm'' kapsamında 2 Ocakta Babylon'da sahne alacak.

Klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici, 7 Ocakta Babylon'da konser verecek. Şenlendirici konserinde, Neşet Ertaş, Orhan Gencebay, Sezen Aksu ve Ferdi Tayfur'un şarkılarını yorumlayacak. Sanatçıya kanun sanatçısı Aytaç Doğan, gitarist İlter Kurçula, bas gitar sanatçısı Emrah Günaydın ve davulda Erhan Seçkin eşlik edecek.