Japon kültürünü keşfedeceğiz

2010 Japon Yılı etkinlikleri başladı. Tiyatrodan sinemaya, danstan müziğe İstanbul, Ankara, Eskişehir gibi pek çok ilde Japon kültürünü tanıtan etkinlikler düzenleniyor

Türkiye,Japonya ile arasındaki dostluğun 120. yılında Japon kültürünü yakından keşfetmeye başlıyor. İki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek ve iki kültürü yakınlaştırmak adına düzenlenen '2010 Türkiye'de Japon Yılı' etkinlikleri; tiyatrodan sinemaya, danstan müziğe birçok alanda İstanbul, Konya, İzmir, Mersin, Ankara, Edirne, Eskişehir, Amasya gibi pek çok ilde 2010 yılı boyunca devam edecek. Türk ve Japon halklarını birbirine yaklaştıran, Ertuğrul Firkateyni'nin 1890 yılında Japonya yakınlarında batması ve İran-Irak savaşı sırasında Japon vatandaşlarının THY uçağınca kurtarılması gibi olaylar, günümüzde iki ülke ilişkilerinin temelleri ve ilişkiyi sağlamlaştıran bağlar olarak görülüyor. '2010 Türkiye'de Japonya Yılı' da bu bağların kurulmasının 120. yılında, Japonya Hükümeti başta olmak üzere, Japon halkı, özel sektörü ve resmi kuruluşlarının çabası ve işbirliğiyle düzenleniyor.

DOSTLUK ELÇİSİ HADİSE

25 Aralık'ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Japonya Büyükelçisi Nobuaki Tanaka ve '2010 Turkiye'de Japonya Yılı' yürütme komitesi başkan vekili Hideaki Ishida'nın katıldığı bir toplantıyla tanıtılan '2010 Türkiye'de Japon Yılı' 4 Ocak tarihinde Ondekoza konseri ile başladı. Tüm yıl boyunca devam edecek etkinlikler Japon kültürünü tanıtılmasını, Türk-Japon dostluğunun çapının genişletilmesini ve iki ülke arasındaki kültürel işbirliklerinin geleceğe taşınmasını amaçlıyor. Etkinliklerin Türkiye'deki yürütme kurulu, ülkemizde yaşayan Japon vatandaşlarının yanı sıra Türkiye'de faaliyet gösteren Japon şirketler tarafından oluşturuldu. Yürütme kurulunun Türkiye ayağında Honda Türkiye Genel Müdürü Hajime Yamada başkanlık yaparken, Japonya ayağının başkanı ise, Toyota Motor şirketinin Başkanı Fujio Cho. İki ülke arasında, dostluk elçisi olarak seçilen isimler de Türk dizilerinde boy gösteren Japon oyuncu Ayumi Takano ve şarkıcı Hadise.

İZMİR' DEN AMASYA'YA
2010 boyunca Japonya Yılı kapsamında pek çok etkinlik var. İstanbul'daki etkinlikler '2010 Avrupa Kültür Başkenti' etkinlikleri ile birlikte daha renkli geçecek ve ilgi çekecek olsa da Japonya Yılı etkinlikleri İstanbul ile sınırlı değil. Konya, İzmir, Mersin, Ankara, Edirne, Eskişehir, Amasya, Safranbolu ve Kırşehir Kaman gibi Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan kentler ve ilçeler etkinliklere ev sahipliği yapacak. Taketori Monogatari-Prenses Kaguya'nın Hikâyesi adlı gölge oyunu, Sabancı Müzesi'nde 'Kaligrafi: Farklı Tarih, Farklı Gelenek, Tek Yürek', Topkapı Sarayı'nda 'Japonya'nın 5000 Yıllık Güzellikleri', Yıldız Sarayı'nda 'Resm-i Dostluk' adlı sergi, 'Akira Kurosawa'nın Doğumunun 100. Yıldönümü Sergisi' ve Japon Filmleri Festivali ile Türk ve Japon sanatçıların ortak 'Klarnet ve Piyano Konseri' merakla beklenen etkinliklerin başında geliyor.

Çağdaş Japon Tiyatrosu
RUHUNU ve bedenini Noh sanatçısı olarak mükemmelleştirmeye adayan bir adamı konu alan oyun Japonya'da bir İtalyan restoranında geçen, gerçeklik ve hayal dünyasının iç içe geçtiği bir insanlık dramı. Noh tiyatrosu sanatçısı Dr. Naohiko Umewaka'nın Restoran adlı oyunu bugün saat 20.00'de ücretsiz olarak İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir 1 Sahnesi'nde Türkçe sahnelenecek.


BİZE ULAŞIN