Ayasofya 'korseden' kurtuldu

İstanbul'un simgelerinden, kentin tarihinin 1500 yılına tanıklık etmiş Ayasofya Müzesi'nin ana kubbesinin altında 17 yıldır kurulu bulunan 55 metre yüksekliğinde ve 181 ton ağırlığındaki iskele, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında söküldü.

İskeleninin son parçalarının söküm çalışmalarına katılan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, özellikle sur içindeki tarihi eserlerin restorasyonuna özel önem verdiklerini, ajansın bütçesini ağırlıklı olarak bu konularda kullandıklarını belirtti. Avdagiç, "Müzenin kuzeydoğu kubbesinde yer alan ve 160 yıl sonra gün yüzüne çıkartılan, 700 yaşında olduğu tahmin edilen kanatlı melek yüzünün (Serafim), iskele engeli olmadan ilk günkü ihtişamıyle ziyaretçileri karşılayacak. Her yıl 2.5 milyon yabancı turistin ziyaret ettiği bu yapı yeni yüzü ile ilham vermeye devam edecek" dedi.

Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun da 1847-1849 yılında kapıtalan melek figürünün 2009'da gün yüzüne çıkarıldığını ifade etti.

AKB Ajansı'nın Ayasofya'daki çalışmalarının ikinci aşamasını, galeri katının onarımı oluşturuyor. Ayrıca, I.Mahmut Kütüphanesi, I.Mahmut Şadırvanı ve Sıbyan Mektebi'nin restorasyonları, 7,5 metre çapındaki dünyanın en büyükleri kabul edilen sekiz adet hat levhanın konservasyonu ve restorasyonu ile Ayasofya'nın iç aydınlatmasını sağlayan kandilliklerin restorasyonu ve maksurelerin restorasyonu da çalışmalar kapsamında yer alıyor. Bununla birlikte Ayasofya Bilim Kurulu'nun denetiminde gerçekleştirilecek cephe restorasyonu ile yapı, uzun yıllardır esere zarar veren çimento esaslı derzler ve sıvalardan arındırılacak.

BİZE ULAŞIN