İstanbul Film Festivali borazanlarla açıldı

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin açılış törenine, Emek Sineması'nın kapatılmasını borazanlarla protesto eden eylemciler damgasını vurdu

Bu yıl 29. kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin önceki akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı'nda düzenlenen açılış töreni hayli hareketli geçti. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen ve sinemaseverlerin heyecanla bekledikleri festivalin açılış töreninin sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Yetkin Dikinciler üstlendi. Gece boyunca Fatih Erkoç ve Kerem Görsev davetlilere, film müziklerinden derlenmiş renkli bir program sundu. Tören boyunca iki kez sahne alan ikili, Moon River, Somewhere Over The Rainbow, Smile ve Fly Me To The Moon şarkılarını seslendirdi.

'EMEK'SİZ OLMAZ
Tören, Şakir Eczacıbaşı'nın vefatından sonra görevi devralan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın konuşmasıyla başladı. Bülent Eczacıbaşı'nın kürsüye çıkmasıyla, salonun üst katında bulunan iki genç kız, borazanlarla Emek Sineması'nın kapatılmasını protesto etti. Seyircilerin bir kısmı da alkışlayarak protestoculara destek verdi. Güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarılan genç kızlar, kendilerini görüntüleyen gazetecilere, "İKSV, kapanacak olan Emek Sineması için gerekli desteği vermiyor. Biz bu festivali ve İKSV'yi protesto ediyoruz. Çünkü Emek Sineması'nın kapanmasını istemiyoruz" dedi. Bir süre sonra, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın konuşması başladığı sırada, yine iki genç kız borazan çalıp 'bildiri' dağıtmaya başladı. Protestocular dışarı çıkarılırken, Bakan Ertuğrul Günay da "Bu güzel enstrümanlar, bilenlerin elinde ne güzel sesler çıkarabilir aslında" diyerek konuşmasına devam etti.

'ÜLKENİN GÜZEL İNSANLARI'
İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen Sinema Onur Ödülleri'ne bu yıl layık görülen üç sinemacı ödüllerini alkışlar arasında aldı. İlk olarak sahneye çıkan ve ödülünü oyuncu Nurgül Yeşilçay'ın elinden alan kurgucu Mevlüt Koçak, "Çok teşekkür ederim" demekle yetindi. Yönetmen Feyzi Tuna'nın, "Ödül alacağımı öğrendiğimden beri, şaşkınlık ve hayret içindeydim. Meslekte 48 yılı geride bırakacağım. Bu süre zarfında hiç ödül almadım. Bu benim ilk ödülüm. Ekonomide bir kural var, biliyorsunuz, nadir bulunan mal değerlidir. O yüzden ödülümün değerini bileceğim. Ancak ben bu filmleri tek başıma yapmadım. Bu filmlerde emeği geçen gizli kahramalar olmasaydı, burada olmam söz konusu bile olmazdı. Çok teşekkür ederim" demesi uzun süre alkışlandı. Zuhal Olcay'ın ödülünü takdim ettiği Kadir İnanır ise, "Bu ödülü, 41 yıldır oynadığım filmlerdeki yarattığım karakterler aracılığıyla beni kalplerine alan ve sonsuzca ödüllendiren bu ülkenin yoksul, onurlu ve güzel insanlarına adıyorum" diye konuştu.

'FİLMLERDEN TANIYORUM'
Ünlü İtalyan sinemacı Marco Bellocchio'ya, 'Yaşamboyu Başarı Ödülü' verildi. Filmlerden ve kitaplardan tanıdığı İstanbul'a ilk kez geldiğini belirten Bellocchio, hem ödül aldığı hem de böylece İstanbul'u görme fırsatı yakaladığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Açılış töreninin ardından, Radu Mihailenau'nun Fransa'da gişe rekorları kıran filmi Paris'te Son Konser gösterildi. Filmin Rus başrol oyuncusu, Alexei Guskov da gecenin konukları arasındaydı.

BİZE ULAŞIN