Akdamar kutsal haçına kavuştu

Uzun bir aradan sonra 19 Eylül'de yapılacak ilk ayinine hazırlanan Akdamar Kilisesi için Patrikhane'nin yaptırdığı haç, kilisenin önünde ahşaptan yapılmış bir kaideye yerleştirildi

Çarşamba 15.09.2010
ABONE OL
Tarihi Akdamar Kilisesi'nde pazar günü yapılacak ayin öncesinde hummalı çalışmalar var. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle 100 yıl aradan sonra ilk kez pazar günü yapılacak ayin için Van Müzesi'nden yola çıkan haç, Akdamar Adası'na ulaştı. 100 kilo ağırlığında, 2.5 metre uzunluğunda, 130 santimetre genişliğindeki dökme demirden yapılmış haçın kilisenin kubbesine yerleştirilme işlemi ise bazı teknik nedenlerden dolayı ayinden sonraya ertelendi. Bu nedenle haç ahşaptan yapılmış bir kaidenin üzerine yerleştirildi. Haçın ayin günü nereye bırakılacağına ise patrikhaneden gelecek din adamları karar verecek. Gevaş Kaymakamı Yusuf Guni, İstanbul'daki Ermeni Patrikhanesi'nin yaptırdığı haçı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ile adaya getirdiklerini belirterek, "Ermeni vatandaşımız ve yurt dışındaki ermeni toplumu haçın ana yeri olan kubbeye yerleştirilmesini istiyordu. Ancak 19 Eylül'deki ayine yetiştiremiyoruz. Burası bir sit alanı ve müze olarak kullanılan kilise koruma altında. Buraya bir çivi çakılması dahi bir sürü prosedürden geçiyor. Haçın kubbeye yerleştirilmesi için ihalenin yapılması, iskelenin kurulması ve kilise tavanın haçın ağırlığı sebebiyle zarar görmemesi için teknik çalışmalar gerekiyor. Ayin öncesinde yeterli süre yok. Ayinden hemen sonra haçın kubbeye yerleştirilmesi için çalışmalar başlayacak. Patrikhane, ayin sırasında haçın kilisenin bahçesinde bulunmasının kendileri için yeterli olduğunu söyledi" dedi.

MİSAFİR KAMPANYASI

Vali Yardımcısı Atay Uslu, pazar günü yapılacak ayin sebebiyle Van'daki bütün otellerin tam kapasite dolu olduğunu belirtti. İki bin kişiden fazla ziyaretçi beklenen ayin öncesinde kentte otellerde yer kalmadı. Konkalama tesislerinde yer kalmadığı için şehir merkezindeki iki öğretmenevi, polisevi, Karayolları ve DSİ Müdürlüklerine ait misafirhanelerinin kullanılacağını anlatan Uslu, "Sadece Patrikhane aracılığıyla, bin 200 kişinin buraya geleceği bize bildirildi. Yurt dışında basın büyük ilgi gösteriyor" dedi. Van'da yayın yapan Van Times Gazetesi'nin dışarıdan gelen Ermenilerin evlerde misafir edilmesiyle ilgili başlattığı kampanyaya yoğun bir ilginin olduğunu dile getiren Vali Yardımcısı Uslu, "Bu Van'ın misafirperverliğinin gösterilmesi açısında çok olumlu bir gelişme. Şu an rezervasyonlara bakıldığında buna ihtiyaç duyulmuyor. Kamu misafirhanelerinde ve yurtlarda yer kalmaması halinde gelen misafirlerin rızasıyla bazılarını Vanlıların evlerine misafir edebiliriz" dedi. Uslu, ayin için her türlü hazırlığın gözden geçirildiğini ve gelen misafirlerin konaklanması, ulaşımı ve güvenliği ile ilgili tüm detayların ele alındığını söyledi.