Avrupa Kültür Başkenti unvanına görkemli veda

İstanbul, "2010 Avrupa Kültür Başkenti'' unvanına dün akşam törenle veda etti. İstanbul'u "taşı toprağı sanat" kültür şehrine dönüştüren etkinlikler, bir yılda 10 milyonu aşkın sanatsevere ulaştı

  1. Haberler
  2. Medya
Pazartesi 20.12.2010 ABONE OL
İstanbul'un "2010 Avrupa Kültür Başkenti'' unvanının Estonya'nın Tallinn ve Finlandiya'nın Turku kentlerine devri öncesinde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı İstanbul Kongre Merkezi'nde kapanış töreni düzenledi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) etkinlikleri kapsamında bir yıl boyunca, sahne ve gösteri sanatlarından geleneksel sanatlara, müzik ve operadan görsel sanatlara 14 farklı disiplin altında 600'e yakın proje gerçekleştirildi. Bu projeler çerçevesinde düzenlenen 9 bin 500 etkinlik, 10 milyonu aşkın izleyici ve katılımcıya ulaştı. 38 farklı ülkede kültür ve sanat etkinlikleri yoluyla tanıtım yapıldı. 150'den fazla tarihi eser restore edildi ve edilmeye devam ediyor.

VEDA DEĞİL BAŞLANGIÇ
İstanbul 2010 Ajansı'nın dün akşam Harbiye Kongre Merkezi'nde düzenlediği törende, Devlet Bakanı ve AKB Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı, AKB Koordinasyon Kurulu üyesi ve Avrupa Birliği işlerinden sorumlu Başmüzakereci Devlet Bakanı Egemen Bağış, AKB Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Coş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve AKB Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi hazır bulundu. Törende konuşan Bakan Yazıcı, "Bu geceyi bir unvana vedanın yanı sıra, 2011 ve sonrası için de yeni bir başlangıcın ilanı olarak görüyorum. Bu gece, İstanbul'da yaşanacak değişimin resmi başlangıcıdır" dedi.

AVRUPA EKSİK KALIR

Bakan Bağış ise adaylık sürecinden başlayarak anektodlarla süslediği ve "İstanbul'suz bir Avrupa, yalnız ve eksik; İstanbul'suz bir dünya fakir kalır" diyerek bitirdiği konuşmasında, İstanbul'da ve Türkiye'de yaşanan değişimden söz etti. Kendisini en çok etkileyen etkinliğin U2 konseri olduğunu vurgulayan Bağış, "Eskiden U2 izlemek için Atina'ya gidilirdi. Bono'nun buraya gelmemesinin bir nedeni vardı. U2, Türkiye'ye gelmeyi demokrasi ve insan hakları alanındaki şikâyetler nedeniyle sürekli reddediyordu. Bu dönemde biz bunu aştık" diye konuştu.

ÖNCESİZ VE SONRASIZ
AKB Ajansı Başkanı Avdagiç ise, "İstanbul, yeryüzünün öncesiz ve sonrasız kültür başkenti olma özelliğini taşıyan tek şehirdir" dedi. Kapanış töreninde birbirinden renkli dört müzik ve gösteri grubu sahne aldı. Tarlabaşı Toplum Merkezi tarafından kurulan Tarlabaşı Çocuk Korosu, dinleyenleri hayran bıraktı. Ladies and Gentelmen ve Boğaziçi Korosu'nun da sahne aldığı törende, Laterna dinletisi geceye ayrı bir renk kattı. İstanbul İstanbul grubunun göç sorununu ironik bir bakış açısıyla yansıtan tiyatro gösterisi de beğeni topladı. Gece, Luigo Compaccio Quartet ve Swing A La Turc Project'in ortak performansı olan 'İstanbul'dan Yansımalar' adlı konserle sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU