90 yıllık tarihi albümleştirdiler

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde tarihi resimler koruma altına alındı. Hayrabolu Belediyesi, başlattığı bir kampanya ile ilçeye ait tarihi fotoğrafları toplayarak 'Tarihi Hayrabolu Fotoğrafları Albümü' oluşturdu.

  1. Haberler
  2. Medya
Salı 21.12.2010 11:46 ABONE OL
Albüm, belediyenin internet sitesinde görücüye çıkarıldı. Tarihi albümde 1920 yılından itibaren 30 adet eski resim bulunuyor. Hayrabolu'nun farklı yerlerinden çekilmiş resimler JPG formatına getirilerek vatandaşlara sunuldu. Resimlerin en eskisi 90 yılık olan 1920 yıllında çekilmiş Hayvan Pazarı fotoğrafı.

Bunun dışında, 1953 tarihli Sebze Pazarı, 1940 tarihli Resmi Bayram ve Eski Hastane fotoğrafı, 1960 tarihli Eski Belediye ve Gazi Ömer İlkokulu fotoğrafları albüme zenginlik katıyor. Tarihi resimleri toplamaya devam eden belediye, albümün zenginleşmesi için Türkiye'nin her tarafında bulunan Hayrabolulu vatandaşlara çağrıda bulunarak, albüme katkıda bulunmalarını istedi.

Belediyeden yapılan açıklamada, ''İlçemizin geleceğine yazılacak tarihsel anıları, sararmış fotoğraflarla sayfalarımızda tarihe not düşmek üzere albümümüzde yayınlamak istiyoruz. İlçemizin geçmişinde sosyal, ekonomik, tarihi ve kültürel anlamda yaşanan süreçleri gelecek kuşaklara aktarmada, ilçemizin tarihsel dönemlerine ait arşivini oluşturacak 'Tarihi Hayrabolu Fotoğrafları Albümüne' katkı sağlayacak fotoğraflarınızı bekliyoruz. Ellerinde tarihi fotoğrafları olan, fotoğraflarını gelecek kuşaklarla paylaşmak isteyen eski Hayrabolu'da yaşamış, ilçemizin değişik mekânlarında fotoğraflar çektirmiş, anıları olan vatandaşlarımız fotoğrafları dijital ortamda JPG olarak gönderebilecekleri gibi bizzat bizi haberdar edebilirler. Kendilerine her konuda yardımcı olacağımızı hatırlatmak istiyoruz.'' denildi. Yeni gelecek tarihi resimler ise önümüzdeki günlerde albüme eklenecek.

BUGÜN NELER OLDU