A'dan Z'ye İstanbul

İstanbul Ansiklopedisi'nde 150'yi aşkın tanınmış isim, 350 maddede İstanbul'u anlatırken, kentin kültürel mirasına ilişkin bilgi ve belgelerin yer aldığı İstanbul Kültür Envanteri'ne de artık internet üzerinden erişilebiliyor

  1. Haberler
  2. Medya
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
İlki Reşat Ekrem Koçu tarafından hazırlanmaya başlanan ancak yarım kalan, ikincisi Tarih Vakfı tarafından 1996 yılında yayımlanan İstanbul ansiklopedilerine bir yenisi eklendi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkılarıyla hazırlanan İstanbul Ansiklopedisi'nin tanıtımı dün İstanbul'da yapıldı.

İstanbul Ansiklopedisi üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Tek cilt halinde basılan ve 1009 sayfadan oluşan ansiklopediye 150 yazar destek vermiş. Madde başlıkları, Enis Batur, Turgut Çeviker, Ekrem Işın, Emin Nedret İşli ve Necdet Sakaoğlu'ndan oluşan bir danışma kurulu tarafından belirlenmiş. Ansiklopedide kültürden sanata, ekonomiden sosyolojiye, mekânlardan kişilere kadar, İstanbul denince akla gelebilecek hemen her konuya yer verilmiş. Ancak İstanbul Ansiklopedisi, yalnızca İstanbul hakkında bilgiler vermeyi amaçlayan kuru bir ansiklopedi değil. Yazarlar, İstanbul'u özgün anlatımlarıyla ve kişisel yakınlıklarıyla tanıtıyor. Örneğin Ayşe Kulin'den Hacı Bekir Şekerlemeleri'ni, Ayfer Tunç'tan Sait Faik Abasıyanık'ı, Aydın Boysan'dan Çiçek Pasajı'nı, Murat Belge'den siyaset ve İstanbul'u, Celal Şengör'den İstanbul'un jeolojisini okuyabiliyorsunuz.

İstanbul Ansiklopedisi'nin danışma kurulu üyesi Enis Batur kaleme aldığı sunuş yazısında, daha önce çıkarılan İstanbul ansiklopedilerinin eskimediklerine dikkat çekilip baş döndürücü bir hızla kendisini yenileyen İstanbul için, 21. yüzyılın ilk on yılındaki gelişmeleri de göz önünde tutacak bir çalışmanın gerekliliği belirtiliyor. NTV Yayınları'dan çıkan İstanbul Ansiklopedisi'nin fiyatı 120 TL.

'SANAL' KÜLTÜR MİRASI
Öte yandan İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri Projesi meyvesini verdi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKBA) Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü çalışmaları kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Bilimler Akademisi, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nün desteğiyle hayata geçirilen projeyle oluşturulan envanter bugün itibariyle, www.istanbulkulturenvanteri.gov.tr sitesiyle tüm internet kullanıcılarına açıldı.

ARKEOLOJİDEN EKONOMİYE

Birçok uzman ve akademisyenden oluşan 48 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan İstanbul Kültür Envanteri, 'kültür' ve 'ekonomi' olmak üzere iki temel üzerinde yükseliyor. Bu iki temel başlık altında toplanan envanter ayrıca, arkeoloji, kentsel mimari, halk kültürü, kültür ekonomisi ve haritalar olmak üzere çeşitli alt başlıklara ayrılıyor. Kültür mirası envanteri sayesinde, kentteki tarihi dokunun, arkeolojik alanlarının ve halk kültürünün korunmasına yönelik çalışmaların yapılmasına; çevre düzenlemesi, restorasyon, koruma ve yeniden değerlendirme gibi işlemlerin kolaylaştırılmasına yönelik bir rehber elde edilmiş oldu.

İstanbul Kültür Envanteri'nin Türkiye'nin diğer illerine örnek teşkil edeceğini söyleyen İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, diğer şehirlerin envanter oluşturmak için yeni bir internet altyapısına ve metodolojiye ihtiyaç duymayacağını, bu ihtiyacın İstanbul kültür envanteri için hazırlananlardan karşılanabileceğini söyledi. Envanterin ulusal kültür politikalarının belirlenmesinde önemli bir referans niteliği taşıması öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU