Operanın yeni yıldızları belirlenecek!

Opera tarihinin en büyük isimlerinden biri sayılan ve dünyada ''La diva Turca'' olarak tanınan soprano Leyla Gencer adına düzenlenen ''7. Leyla Gencer Şan Yarışması''na son katılım tarihi, 16 Nisan 2012 olarak belirlendi.

  1. Haberler
  2. Medya
Çarşamba 28.12.2011 12:33 ABONE OL
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile Teatro alla Scala'nın akademisinin işbirliğiyle düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması için başvurular açıldı. Yarışmaya son başvuru tarihi, 16 Nisan 2012 olarak tespit edildi.

Bu yıl bir kez daha opera dünyasının yeni yıldızlarını belirlemek üzere yola çıkan yarışmanın 6 Avrupa ülkesinde yapılacak ön elemelerinde, Uzakdoğu'dan Amerika'ya her milletten şancı, kendini göstermeye çalışacak.

Leyla Gencer Şan Yarışması'nın jürisine bu yıl Mirella Freni başkanlık edecek. Berlin'de 26 Nisan 2012'de, Londra'da 4 Mayıs'ta, Viyana'da 7 Mayıs'ta, Madrid'te 10 Mayıs'ta, Milano'da 14 Mayıs'ta ve İstanbul'da 16-17 Mayıs'ta ön eleme yapılacak.

7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın finalistleri ise Eylül ayında İstanbul'da bir araya gelecek. 16 Eylül'de çeyrek finaller ile başlayacak maraton, 20 Eylül akşamı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde gerçekleşecek görkemli final gecesi ile son bulacak.

Doğuş Grubu ile Garanti Bankasının sponsorluğunda ve Borusan Holdingin katkılarıyla gerçekleşen 7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın birincisi 12 bin 500 avro, ikincisi 7 bin 500 avro ve üçüncüsü 3 bin 500 avroluk nakit ödül kazanacak.

Bu sene ilk kez verilen ''La Scala Tiyatrosu Akademisi Özel Ödülü'', bir finaliste 3 aylık eğitim bursu sağlayacak. Özellikle Avrupa'dan pek çok menajer ve opera direktörünün takip ettiği, finallerine bizzat katıldığı yarışma, genç şancılara uluslararası sahnelerde çeşitli imkanları da beraberinde getiriyor.

BUGÜN NELER OLDU